BEOGRAD, Željeznice Srbije” prodaće 103 službena automobila na licitaciji, a ukinuće se i najveći broj korporativnih kartica, otkriva za “Novosti” Dragoljub Simonović, novi generalni direktor ovog preduzeća.
Kako kaže, do sada je utvrđeno da su najveće troškove sa karticama pravili upravo oni koji su na njih imali najmanje prava. Samo na reprezentaciju u objektima “Željeznice Srbije” potrošeno je više od 100 miliona dinara.
– Jelo se i pilo onako kako dobar domaćin nikada u svojoj kući ne bi radio, a nisu samo direktori trošili – kaže Simonović.
– Mjesečni troškovi za više od 4.000 fiksnih telefonskih brojeva su oko četiri miliona dinara, a za korišćenje mobilnih telefona u ovom trenutku dugujemo oko 40 miliona dinara.
Osvrnuvši se na obaveze održavanja drumskih vozila i potrošnju goriva, Simonović kaže da su podaci do kojih se u međuvremenu došlo i mnogo gori od prvobitnih.
– Još analiziramo i sređujemo sve podatke, ali moguće je da troškovi održavanja drumskih vozila i potrošnje goriva premaše na godišnjem nivou cifru od sto miliona dinara – ističe Simonović.
– Osnovano sumnjamo i da je bilo službenih vozila koja su se koristila kao taksi prevoz. Gorivo se plaćalo najprije karticama, pa gotovinom i najzad točilo na željezničkim pumpama. Sada sve te podatke treba sakupiti, ali cifre su ogromne. Najbolji primjer neodgovornosti je i to da u upravnu zgradu željeznice može bez ikakve kontrole i evidencije da uđe bilo ko.
Direktor kaže da još nije dobio odgovor zašto “Željeznice Srbije” tri godine nisu realizovale kredite Evropske banke za obnovu i razvoj, zbog čega su plaćeni penali u iznosu od dva miliona evra. Sigurno, kako tvrdi, još toliko iznosi šteta što nisu kupljeni novi vagoni i lokomotive i popravljene pruge, čime bi se povećao obim prevoza i broj putnika, a time i transportni prihodi.
– Izdao sam naredbu da se krene u nabavku višesistemskih lokomotiva zahvaljujući jednom od ovih kredita, ali zbog tenderskih procedura trebaće nam bar dva mjeseca da zaključimo ugovor, pa će to vjerovatno prouzrokovati dodatne kaznene penale – navodi Simonović. – Ako ne iskoristite međunarodne kredite od 200 miliona evra, pa još platite i penale, onda to nije slučajno urađeno. I mi ćemo utvrditi ko je za to odgovoran i zašto je tako rađeno. Cilj mi je da uredim sistem i istjeram načistac sve nepravilnosti. Ako ima elemenata za krivične prijave biće ih. Ako nema krivične odgovornosti, a trošilo se i ponašalo bahato i neracionalno, biće prekršajnih prijava, disciplinske odgovornosti i smjena. Na taj način šaljem poruku i sadašnjem poslovodstvu da mora da vodi računa kako i šta radi, jer će sutra neko i naš rad kontrolisati.
Na nivou preduzeća formirana je komisija za primopredaju dužnosti, koja treba da utvrdi kompletnu sliku srpskih željeznica u svim segmentima njenog poslovanja. Novo poslovodstvo donijelo je niz naredbi sa ciljem maksimalne redukcije troškova u preduzeću, koji nisu direktno u funkciji odvijanja i bezbjednosti saobraćaja ili povećanja prihoda.
Direktori na tri mjeseca
Prema prvim procjenama, srpskim željeznicama godišnje za normalno funkcionisanje nedostaje oko 13 milijardi dinara – ističe Simonović.
– Za održavanje i investicije moći ćemo da izdvojimo svega nešto više od dvije milijarde dinara. Cilj redukcije troškova je da iz sopstvenih prihoda obezbjedimo dodatan novac za održavanje i investicije. U prvom kvartalu očekujem smanjenje troškova za oko 10 odsto u odnosu na isti period lani. Ukoliko bude bilo rukovodilaca koji to ne mogu da realizuju, neće moći da budu u ovom timu. Sve direktore imenujem na rok od tri mjeseca i to je period u kojem oni treba da se dokažu. Novosti