BANJALUKA, U stečaj je tokom prošle godine otišlo 296 preduzeća u Srpskoj, a mali akcionari tvrde da su mnoge firme namjerno gurnute u stečajni postupak, što je način za legalizaciju pljačkaške privatizacije.
U okružnim privrednim sudovima trenutno se vodi 399 stečajnih postupaka.
Predsjednik Saveza udruženja malih akcionara RS Nebojša Jugović istakao je da je najveći broj firmi namjerno gurnut u stečaj.
– Do toga je dovelo nezakonito vođenje preduzeća od strane kupaca dijela državnog kapitala, takozvanih tajkuna. Stečajni postupci se pokreću, a da se prethodno ne ispita odgovornost onih koji su doveli preduzeće u stečaj. To je samo način za legalizaciju pljačkaške privatizacije – naglasio je Jugović.
On pojašnjava da često većinski vlasnici preduzeće gurnu u stečaj, a onda ga u stečajnom postupku kupe za veoma male pare i istisnu ostale akcionare.
– Veliki broj malih akcionara na taj način nezakonito biva istjeran iz vlasništva preduzeća. Mora doći do revizije svih stečajnih postupaka, moraju se zaustaviti stečajevi i preispitati odgovornost onih koji su doveli preduzeća u stečaj – rekao je Jugović.
Prema njegovim riječima, među većim firmama koje su namjerno gurnute u stečaj su “Metal” i “Fruktona” iz Banjaluke, kao i “Metalka” iz Prnjavora.
Istog mišljenja je i zamjenik predsjednika Udruženja stečajnih upravnika Dušan Kovačević, koji je istakao da je veliki broj preduzeća otišao u stečaj zbog loše privatizacije.
– U Republici Srpskoj je od 2003. godine u stečaj otišlo više od 760 preduzeća, dok je oko 400 stečajeva završeno, a svega oko 40 uspjelo je da ponovo pokrene rad. Među većim preduzećima su “Jelšingrad”, “Metal”, “Čajavec”, “Pevec”… – rekao je Kovačević.
U Okružnom privrednom sudu Banjaluka rekli su da su prošle godine zaprimili 138 prijedloga za pokretanje stečajnog postupka.
– Trenutno se vode 222 stečajna postupka, od čega su 43 predmeta u fazi takozvanog “prethodnog postupka”, a 152 predmeta su u otvorenom stečajnom postupku, dok je 27 predmeta sa podnesenim prijedlogom za otvaranje stečajnog postupka – rekli su u Okružnom privrednom sudu Banjaluka.
Pred Okružnim privrednim sudu u Bijeljini su tokom prošle godine pokrenuta 24 stečajna postupka dok je zaprimljeno 28 prijedloga.
– U našem sudu se trenutno vodi 56 stečajnih postupaka, a oni u prosjeku traju četiri godine – rekli su u ovom sudu.
U Istočnom Sarajevu su istakli da je u prošloj godini primljeno 18 novih predmeta stečaja od kojih su u nekim postupci otvoreni dok se u drugim još ispituju uslovi za otvaranje.
– Nezavršenih stečajnih predmeta je trenutno 48, a u prošloj godini su zaključena 23 – rekli su u Okružnom privrednom sudu u Istočnom Sarajevu.
U Okružnom privrednom sudu u Doboju su naglasili da je tokom prošle godine zaprimljeno 25 prijedloga za otvaranje stečajnog postupka dok je otvoreno 13, a trenutno se vode 32 stečajna postupka.
U Okružnom privrednom sudu u Trebinju trenutno se vodi 41 stečajni postupak dok je u prošloj godini zaprimljeno 13, a riješeno 25 stečajeva.
Dužina procesa
U sudovima ističu da dužina trajanja stečajnog postupka zavisi od niza faktora.
– Prema dosadašnjoj praksi stečajni postupci traju od jedne pa do nekoliko godina – rekli su u okružnim privrednim sudovima u Srpskoj. Glas Srpske