ŠTUTGART, Linoleum, nekada noćna mora domaćica, ponovo je u modi i njegova prozvodnja sve više raste, a fabrika ove podne prostirke u Njemačkoj ima godišnji promet oko 100 miliona evra. U Delmenhorstu kod Bremena već 125 godina proizvodi se linoleum – od jute, plute, smole, krede i lanenog ulja.
Zgrada te firme smještena je u ulici koja je naziv dobila po ovom proizvodu – Linoleum. U hodniku ispred kancelarije direktora fabrike vise uokvireni stari uzorci linoleuma – fini, orijentalni ornamenti u tamnim bojama.
Dvadesetih godina prošlog vijeka pokušavali su da imitiraju orijentalne tepihe da bi i mali korisnik imao utisak da ima nešto luksuzno u kući – to je ručni, veoma komplikovani rad, koji danas više niko ne može da plati.
Sastojci od kojih se proizvodi linoleum prirodne su i obnovljive sirovine – juta iz Indije, Bangladeša ili Pakistana, smola iz Azije, laneno ulje iz Kazahstana i Ukrajine, a u Njemačkoj se snabdijevaju piljevinom i vapnencem – javlja Radio “Dojče vele”.
Linoleum se danas proizvodi u više boja, a ne samo u sivoj, crnoj, smeđoj, kako je ranije bilo.
Linoleum se uglavnom postavlja u školama, vrtićima, bolnicama, staračkim domovima, sportskim dvoranama, ljekarskim ordinacijama – jer ima antibakterijsko svojstvo. Niko ne zna zašto, ali činjenica je da sadrži manje klica.
Pedesetih i šezdesetih godina 20. vijeka plastične podne obloge, kao što je PVC, skoro potpuno su sa tržišta izgurale linoleum koji se sada ponovo vraća na tržište.