PARIZ, Direktorka MMF Kristin Lagard ocijenila je da će čvršća integracija zemalja Magreba doprinijeti vijećem privrednom rastu u sjevernoj Africi.
Generalna diorektorka Lagard je govorila poslije pete konferencije o ekonomskoj integraciji Mauritanije, Maroka, Alžira, Tunisa i Libije na kojoj je dogovoreno puštanje u rad Magrebske investicione i komercijalne banke u martu 2013.
Unija arapskih zemalja Magreba u koju su učlanjene pomenute četiri zemlje postoji od 1989, ali 24 godina poslije njenog osnivanja međuregionalna trgovinska razmjena dostiže jedva tri odsto.
Teritorija članica Unije se prostire na nešto više od šest miliona kvadratnih kilometara, dok je broj stanovnika procijenjen u 2010. na više od 92,5 miliona.
U 2010. je ukupan ukupan nominalni bruto domaći proizvod (BDP, koji neprilagođen za inflaciju) procijenjen na 375.9 milijardi dolara ili po glavni stanovnika u prosjeku 4.229.00
BDP mjeren paritetom kupovne moći (PPP, po tržišnim cijenama), procijenjen je na 607,6 milijardi ili per kapita na 6.835 dolara.
Ekonomsko otvaranje ovih zemalja, prema ocijeni Lagardove, od presudnog je značaja za njihov dalji privredni rast, jer broj direktinih stranih investicija u zemljama Magreba jedva da dostiže tri odsto, što je drastično manje nego u zemljama Azije ili Latinske Amerike.
Saradnja između susjednih zemalja je važna za privredni razvoj, ocijenila je direktorka MMF za francusku medijsku kuću “RFI”, navodeći podatak da se šefovi država Unije Magreba nisu sastali od 1994, od trenutka zatvaranja granice između Alžira i Maroka.
Zatvaranje granica poredstavlja veliku prepreku za trgovinsku razmjenu, zato privatan sektor može znatno doprinijeti jačanju regionalne saradnje, a političari moraju da imaju više sluha kad je riječ preduzetnicima, ocijenila je Lagardova.
Po Lagardovoj, odlučnost zemalja koje su imale iskustvo sa “arapskim proljećem” u pogledu promjena i ekonomskog razvoja zasnovanom na želji naroda za razvoj demokratije, daju nadu da će ove zemlje uspjeti da sprovedu ekonomske reforme koje će omogućiti prosperitet građanima.
Od 2011. i talasa “Arapskog proljeća” u Tunisu i Libiji došlo je do promjena dugogodišnjih režima.
MMF ohrabruje sve zemlje Magreba u izgradnji sistema socijalne zaštite građana koji će štiti prije svega najugroženije slojeve stanovništva kao i da korist od privrednog rasta osjete ne samo male grupe povlašćenih već većina nacije, objasnila je direktorka Lagard. Tanjug