BEOGRAD, Poslije zaduživanja u bankama zbog novogodišnje kupovine i odlaska na zimovanje, sačekao nas je januar – mjesec u kome, po statistici, građani najviše duguju.
Kada bi decembarska plata mogla da se rastegne kao ženske čarape, januar ne bi bio za mnoge najduži mjesec u godini.
U decembru je bilo sve razdragano i veselo, čekali smo Novu godinu, početkom januara Božić, a kad svi veseli praznici prođu ostaju nam dugovi, na koje stižu redovni računi od kojih će neki biti dodatno uvećani najavljenim poskupljenjima.
Ekonomista Goran Nikolić ocjenjuje da građani ipak ne troše toliko nekontrolisano kao ranije jer strahuju da bi mogli ostati bez posla.
“Mi imamo podatke koji sve to ukalkulišu i samim tim nema nekog problema koji je ekscesan. On je svake godine isti pa se januar poredi sa januarom. Naravno da je januar slabiji od decembra ali kada se podaci desezoniraju i sve ukalkuliše, onda vidimo jasno kakav je januar mjesec i tu nema nikakvih prevara”, objašnjava Nikolić.
U januaru je potrošačka korpa duplo teža, a džepovi upola prazniji. Miroslav Rebić iz “Sosijete ženeral” banke, kaže da da je decembar mjesec u kom se proda najviše potrošačkih kredita, ali da se u januaru dugovi vraćaju teže nego u ostalim mjesecima.
“Može se desiti u nekom narednom periodu da to što su kupili tokom recimo decembra, predstavlja teret u nekom narednom periodu. Ono što je rješenje u takvim situacijama jeste naprimjer da se, ako je zaista došlo do problema u otplati, napravi neki dogovor sa bankom. Da se na primjer refinansira taj kredit, da se objedine zaduženja, da se produži rok otplate, ali opet kažem najbolje je kontaktirati banku i vidjeti kakve sve mogućnosti postoje”, poručuje Rebić.
Prema podcima Nacionalne službe za zapošljavanje, tokom januara posao izgubi oko 18.000 ljudi, dok bankarske statistike govore da ratu za kredit nije u mogućnosti da vrati 20.000 ljudi. Poslije praznika ostaje nam da se sjećamo dobrog provoda i vraćamo dugove. B 92