BOGOTA, Kolumbijska firma koja proizvodi pancire za odrasle sada se okrenula proizvodnji zaštitne odjeće za djecu.
Vlasnik fabrike Migel Kabaljero rekao je da nije ni pomislio da će proizvoditi odjeću otpornu na metke za djecu sve do masakra u školi u Konektikatu, u SAD, prošlog mjeseca kada je potražnja pancira za djecu skočila.
“Poslije tragedije u Konektikatu počeli smo da dobijamo mejlove od mušterija u kojima traže zaštitnu odjeću za svoju djecu”, rekao je Kabaljero AP-u.
“Dobijamo poruke iz cijelih Sjedinjenih Država”, kaže marketinški direktor kompanije Đovani Kordero.
Njihova firma sada proizvodi dječije pancire, donji veš sa ojačanjima i rančeve sa pancirnim pločama koji mogu da se koriste kao štitovi.
Proizvodi su namijenjeni djeci uzrasta od 8 do 16 godina i koštaju između 150 i 600 dolara, zavisno od toga koliko ih je komplikovano napraviti.
“Ovi proizvodi napravljeni su za američko a ne latino tržište”, kaže Kabaljero.
Sva odjeća je testirana i može da izdrži baraž metaka iz pištolja 9 mm i mašinke. Oko 250 ljudi radi u Kabaljerovoj fabrici koja više od 20 godina proizvodi pancirne prsluke za odrasle.
Kolumbija je poprište internih sukoba u kojima je u posljednjih pola vijeka ubijeno na hiljade ljudi.
U napadu na školu “Sendi Huk” u Njutaunu ubijeno je 20 djece i 6 nastavnika. Poslije masakra, tri američke kompanije počele su sa proizvodnjom dječjih ranaca otpornih na metke.
Dan poslije pucnjave, kompanija iz Masačusetsa “Bulet Bloker” prodala je gotovo 100 dječijih ranaca dok je ranije nedjeljno prodavala između 10 i 15. Rančevi koštaju više od 200 dolara.
Većina djece u Njutaunu ustreljena je iz blizine i, kako navodi AP, ne bi preživjela ni sa rančevima. Tanjug