BEOGRAD, Prema posljednjim podacima, trećina turista, koji provode odmor u Srbiji, neprijavljena je, jer borave u neregistrovanom smeštaju, za koji vlasnici ne plaćaju porez.
Usvajanje zakona o ugostiteljstvu, koji je trenutno u skupštinskoj proceduri, osim paušalnog oporezivanja vlasnika smještaja, donijeće i mogućnost elektronske prijave i odjave turista.
Prema posljednjim podacima, trećina turista, koji provode odmor u Srbiji, nije prijavljena, jer borave u neregistrovanom smještaju, privatnim stanovima, kućama, vikendicama, za koje vlasnici ne plaćaju porez niti na bilo koji način evidentiraju svoje goste.
Upravo zbog toga, a i činjenice da država u ovom slučaju gubi značajna sredstva, projekat „e-Turist” će, kako smatraju u Ministarstvu trgovine, uvesti red i omogućiti u svakom trenutku precizne podatke o broju turista, kao i smještajnim kapacitetima.
Na ovaj način postojaće i detaljan uvid u kretanje i boravak stranih gostiju i vremenu koje provode u našim turističkim centrima, što je inače praksa svuda u svijetu. Ovaj projekat podrazumijevaće i prijavu boravišne takse.
Kako kažu u Ministarstvu trgovine, prvi put su se u Srbiji stvorili uslovi da se turizam i ugostiteljstvo sistemski regulišu sa dva zasebna zakona – zakonom o turizmu i zakonom o ugostiteljstvu.
– Neki od ciljeva zakona o ugostiteljstvu su borba protiv sive ekonomije i unaprijeđenje poslovnog ambijenta za fizička lica, koja obezbjeđuju smeštaj. Ispuniće se i dugogodišnji zahtjevi vlasnika smeštaja u objektima domaće radinosti (kuće, apartmani i sobe) i seoskim turističkim domaćinstvima da plaćaju paušalni porez što je već praksa i u regionu. Iznos poreza bi, kako je planirano, trebalo da bude u visini od pet odsto od prosječne bruto zarade u Srbiji u prethodnoj godini pomnoženo brojem ležaja (maksimalno do 30) i kategorijom turističkog mjesta – navode u resornom ministarstvu.
Oni dodaju da je namjera da vlasnici smještaja legalno rade tokom cijele godine uz relativno niske obaveze. Mjere paušalnog plaćanja poreza dio su Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana koji je trenutno u skupštinskoj proceduri.
Kao još jednu od olakšica, zakonom o ugostiteljstvu predviđa da vlasnici smještaja plaćaju paušalni iznos boravišne takse (u utvrđenom iznosu na godišnjem nivou) a osim toga oni će moći da pružaju ugostiteljske usluge direktno bez posrednika, a ne kao sada preko turističkih agencija ili lokalnih turističkih organizacija.
U cilju suzbijanja sive ekonomije propisuje se i to da će se svako izdavanje smještaja na period kraći od 30 dana smatrati pružanjem ugostiteljskih usluga, odnosno usluga smeštaja. Politika