VAŠINGTON, Obim razmjene svop-para juan/rublja na Moskovskoj berzi je tokom prvih 10 mjeseci 2018. godine za skoro 2,5 puta prevazišao obim trgovine u prethodnoj godini.
To je saopštio direktor odjeljenja za tržište novca Moskovske berze Igor Marič.
Sporazum o valutnom svopu Banke Rusije i Narodne banke Kine je potpisan još 2014. godine. Tada je u vidu testiranja bio određen obim svop linije u iznosu od 815 milijardi rubalja i 150 milijardi juana, a ova probna faza je osmišljena na tri godine, piše Sputnjik.
Podaci Moskovske berze pokazuju da je za svega 10 mjeseci 2018. godine, obim berzanskih operacija u valutnom paru juan – rublja iznosio 943 milijardi rubalja.
Prema podacima Narodne banke Kine, obim operacija u juanima, što se tiče kupovine rubalja na međubankarskom tržištu Kine, uvećao se u trećem kvartalu 2018. godine za 105,3 odsto, odnosno do 4,9 milijardi juana, što je takođe skoro dvaput više u poređenju sa prethodnom godinom.
Prilikom potpisivanja sporazuma o valutnom svopu obje države su konstatovale da se nalaze na udaru jednostranih američkih mjera.
Upotreba nacionalnih valuta u međunarodnim plaćanjima na taj način je trebalo da omogući svojevrsno “okretanje leđa“ dolaru, kaže za Sputnjik kineski ekspert Li Ji sa Instituta za finansijske studije “Čung Jang“.
Osim toga, obračuni u nacionalnim valutama su potrebni i zato što je sada većina transakcija između Rusije i Kine nominalno u dolarima i, što je još važnije, oni se obavljaju kroz SVIFT sistem.
Problem je u tome što na ovaj način SAD mogu da blokiraju bilo koji finansijsko-ekonomski aranžman i čak u potpunosti zatvore pristup međunarodnim obračunima, kao što je to bio slučaj sa Iranom i čime SAD povremeno prijete Rusiji.
A sada, strahujući od zapadnih sankcija, kineske banke kontinuirano blokiraju transakcije sa ruskim partnerima. Sputnjik