BANJALUKA – Blokada računa Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH ugrožava rad ove institucije, zbog čega smo prije 15-ak dana ponovo od Suda BiH zatražili da zabrani Republici Srpskoj da svoja potraživanja naplaćuje prinudnim putem, rekao je za portal CAPITAL načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević.
On je rekao da će UIO sutra imati informaciju o tome koja je banka i koliko novca skinula sa njihovih računa.
Podsjetio je da je do 3. decembra na snazi bilo rješenje Suda BiH o obustavi izvršenja sudske presude prinudnim putem te istakao da je UIO očeikavala da će se zainteresovane strane, FBiH i RS, dogovoriti o drugom načinu izvršenja te presude, ali da se to nije dogodilo.
„Mi smo predlagali da se od FBiH oduzima dio novca koji im se raspoređuje i preusmjerava Republici Srpskoj kako niko ne bi bio posebno ugrožen, ali to nije prihvaćeno, a takođe nije postignut ni drugi dogovor. Mi smo prije 15-ak dana sudu proslijedili zahtjev za produženje rješenja kojim je zaustavljeno prinudno izvršenje sudske presude, ali još nismo dobili odgovor od suda“, kazao je Kovačević.
On je rekao da UIO i dalje očekuje da će RS i FBiH pronaći drugi način za izvršenje presude jer je na ovakav način dovedeno u pitanje funkcionisanje UIO.
Podsjetio je da je do sada skinuto 4,6 miliona KM te da se uzima novac koji pripada i entitetima, ali i sa računa na kojima se nalazi novac sa povrat PDV-a poreskim obveznicima kao i sa depozitnih računa.
„S obzirom na to da su istekli rokovi UIO je morala donijeti rješenje o povratu tog novca, što smo uradili, ali novca nema i nemamo ga odakle vratiti. Ugroženo je u potpunosti funkcionisanje UIO i nadamo se da će se ovaj problem riješiti“, rekao je Kovačević.
CAPITAL je jutros objavio da je Srpska ponovo blokirala račune UIO te da je sa računa ove institucije već skinuto oko 900.000 KM.
U Pravobranilaštvu RS su potvrdili da je blokada nastavljena jer u proteklom periodu dogovor nije postignut.
Srpska je prvi put krajem maja blokirala račune UIO u bankama na osnovu presude Suda BiH kojom je Uprava dužna Srpskoj da isplati 15 miliona maraka plus kamate, odnosno ukupno oko 28 miliona KM.
Međutim, isti sud je nakon žalbe UIO naložio RS da obustavi izvršni postupak dok nadležni u Upravnom odboru UIO ne nađu drugo rješenje, a najdalje do 3. decembra.
Sud BiH donio je 7. maja 2015. godine presudu kojom je UIO obavezana da Srpskoj isplati 15 miliona KM plus zatezne kamate zbog nezakonite raspodjele prihoda od indirektnih poreza za 2009. i 2010. godinu.
Republika Srpska je 2011. godine podnijela tužbu protiv UIO, tražeći nadoknadu 52,97 miliona KM zbog raspodjele prihoda prikupljenih od PDV-a za 2009. i 2010. godinu na štetu RS. Nakon što je taj dug isplaćen, RS je povukla tužbu za glavni dug, ali je pred sudom nastavljen postupak za naplatu zatezne kamate u iznosu oko 15 miliona KM.
CAPITAL: Marina Čigoja
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da si ti Kovačeviću samo zrnce,a treba ti stijena,obrazovaniji, znao bi da povjerioc ne ugrožava nego trpi. A u ovom slučaju,bar to znaš,šteta je ogromna i dugogodišnja.Naravno,po naplati glavnog duga i z. kamata slijedi tužba za nanesenu štetu.Ima li Kovačeviću,neznalico, šta logičnije od ovoga, ili možda još uvijek misliš da trebaš štititi dužnika.Bahatog.