BANJALUKA – Nadzorni odbor Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske (DU PREF), jednoglasno je donio odluku da za direktora Društva imenuje dosadašnjeg vršioca dužnosti Miloša Grujića, magistra ekonomskih nauka iz Banjaluke.
Grujić je na današnjoj sjednici Nadzornog odbora imenovan na osnovu preporuke Komisije za provođenje javnog konkursa za izbor i imenovanje člana Uprave Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske a.d. Banja Luka. Nakon izbora, Grujić se zahvalio Komisiji i Nadzornom odboru na ukazanom povjerenju.
„Počastvovan sam što su prepoznali moje reference i viziju rada i poslovanja Društva za mandatni period. Zahvalan sam prethodnom direktoru i profesionalnom timu Društva za upravljanje PREF-om jer su mi prilagođavanje na nove okolnosti učinili lakšim i bržim. Uvjeren sam da ćemo zajedno, a u skladu sa Zakonom o penzijskom rezervnom fondu Republike Srpske i zacrtanom vizijom i investicionom politikom, nastaviti da ostvarujemo stabilne prinose kroz efikasno upravljanje imovinom fonda, a s ciljem podrške obezbjeđenju dugoročne finansijske održivosti obaveznog penzijskog osiguranja u Republici Srpskoj i u budućnosti“, poručio je Grujić.
Penzijski rezervni fond djeluje od 2011. godine. Od osnivanja je svake godine ostvarivao dobit. Do sada je Fondu PIO isplatio gotovo 42 miliona KM kroz dividende. Istovremeno, svake godine od osnivanja dobio je pozitivno mišljenje nezavisnog revizora i Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske.
Jedan od najvažnijih projekata u kojem je PREF učestvovao je osnivanje Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom, zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Skupnom pokojninskom družbom iz Slovenije. Osnivanje Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda (EPF) je veoma značajan projekat za razvoj penzijskog sistema i finansijskog tržišta u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini.
Portfelj PREF-a prilikom osnivanja, prije osam godina, je bio isključivo u akcijama privrednih društava, dok je kroz proces restrukturiranja prethodnih godina povećana vrijednost finansijskih instrumenta od koji se ostvaruje prihodi od kamata, te je trenutna vrijednost obveznica i depozita u bankama dostigla 88 miliona KM, odnosno oko 40% portfelja.
CAPITAL