PEKING, Inflacija proizvođačkih cijena u Kini “ohladila” se u septembru treći mjesec uzastopno usljed slabljenja tražnje.
To ukazuje na pojačani pritisak na drugu najveću svjetsku ekonomiju zbog intenziviranja trgovinskog rata sa Sjedinjenim Državama.
S druge strane, inflacija potrošačkih cijena je u septembru blago porasla u odnosu na prethodni mjesec, na šta je prvenstveno uticalo poskupljenje hrane, pokazuju objavljeni zvanični podaci, prenosi agencija Rojters.
Indeks proizvođačkih cijena (PPI), koji se smatra pokazateljem industrijske profitabilnosti, u septembru je porastao na 3,6 odsto na godišnjem nivou u odnosu na rast od 4,1 odsto u avgustu, prema podacima Državnog zavoda za statistiku.
Na mjesečnom nivou, PPI je zabilježio rast od 0,6 odsto sa 0,4 odsto u avgustu.
Rast kineskog fabričkog sektora je prošlog mjeseca zaustavljen nakon 15-mjesečne ekspanzije, pri čemu su izvozne narudžbine zabilježile najveći pad u više od dvije godine, pokazalo je jedno privatno istraživanje poslovanja, navodi Rojters, dodajući da i drugo istraživanje koje su sproveli zvanični organi potvrđuje dalje slabljenje proizvodne aktivnosti.
Kada je riječ o kineskom indeksu potrošačkih cijena (CPI), koji se uzima kao mjera opšte inflacije, on je u septembru iznosio 2,5 odsto međugodišnje, što predstavlja blago ubrzanje u odnosu na nivo iz avgusta 2,3 procenta. To je i dalje lagodno ispod kineske ciljane inflacije od 3,0 odsto za 2018. godinu.
Cijene hrane su u posmatranom mjesecu skočile za 3,6 odsto zbog ekstremnih vremenskih prilika, kao što su sezonski tajfuni, jake kiše i oluje s gradom, prema statističkim pokazateljima.
Uprkos tome, bazna inflacija, iz koje su isključene volatilne cijene hrane i energije, iznosila je u septembru 1,7 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, spustivši se sa avgustovskog nivoa od 2,0 procenta.
Rast cijena neprehrambenih proizvoda takođe je usporio na 2,2 odsto sa 2,5 procenata iz avgusta. Tanjug