BANJALUKA – U Bijeljini se danas održava privredna manifestacija “Dani bundeve 2018” s ciljem promocije ekološke proizvodnje i domaćih proizvoda od bundeve sa područja Semberije, saopštilo je Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske.
Posjetioci dvodnevne manifestacije “Dani bundeve” imaće priliku da probaju proizvode i tradicionalna mahom zaboravljena jela, ali i da kupe proizvode poput meda, aronije ili sapuna od prirodnih sastojaka.
Pokrovitelji manifestacije “Dani bundeve” su Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske, Gradska uprava Bijeljina i Međunarodna agencija “SVG”, a organizator je poznati proizvođač i prerađivač bundeve preduzeće “Prirodno” iz Ljeljenče, saopšteno je iz bijeljinske Gradske uprave.
Prvog dana će za posjetioce mini-festivala bundeve i druge zdrave hrane i pića vrata hotela “Drina” biti otvorena od 11.00 do 18.00 časova, a drugog dana od 10.00 do 15.00 časova.
Posjetioci će imati priliku da probaju jela i sokove od bundeve, ali i kačamak, poparu, cicvaru, svadbarski kupus, kolače, čorbu i hljeb.
Osim degustacije proizvoda, posjetioci će imati priliku i da kupe heljdu, med, gljive, aroniju, lješnik, proizvode od bundeve, kao i sapune od prirodnih sastojaka, a specijalni gosti će biti proizvođači rakije iz Bogatića.
Vlasnici ovogodišnjeg organizatora “Dana bundeve” preduzeća “Prirodno” su Milena i Niko Sijerić koji, umjesto klasične proizvodnje žitarica ili duvana, od 2010. godine na svom imanju na površini od šest hektara proizvode nekoliko sorti bundeve, među kojima su i golica, hokaido i muskatna bundeva.
Oni su trenutno i najveći proizvođači bundeve u Republici Srpskoj i BiH i pojašnjavaju da se iz bundeve golice sjeme vadi i suši, a od muskatne se proizvode zdravi sokovi, dok hokaido bundevu preporučuju kulinarima za pripremanje ukusne čorbe.
“Već osam godina bavimo se proizvodnjom bundeva i za sada postižemo odlične rezultate, a ove godine smo ostvarili i podsticaj Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske. Naš projekat je prepoznat i izabran među 27 projekata u BiH, od strane švedske razvojne agencije SIDA, kao inovativan u oblasti poljoprivrede”, naveo je Niko Sijerić, ističući da za narednu sezonu planira da angažuje više kooperanata za proizvodnju bundeve u Semberiji.
Sijerići kažu da proizvodnja bundeve u ovim krajevima može predstavljati alternativnu poljoprivrednu kulturu koja se ubraja u zdravu hranu.
“Nabavili smo specijalnu mehanizaciju i opremu za proizvodnju i preradu bundeva. Ova biljka ne podnosi herbicide, jer je veoma osjetljiva, a to je siguran znak da je zdrava i bez hemije. Zemljište se đubri stajnjakom, a ako je kiselo, mora se izvršiti kalcifikacija”, pojasnila je Milena Sijerić.
Ova vrijedna porodica, osim zdravih sokova od bundeve, proizvodi i hladno cijeđeno ulje koje ima ljekovita svojstva i koristi se u liječenju prostate i mnogobrojnih kožnih oboljenja. Agencija