“Najavljena kineska pomoć uključiće 15 milijardi dolara besplatne pomoći i beskamatnih kredita”, rekao je Si.
Dugačkim govorom Đinping je otvorio sedmi Forum o kinesko-afričkoj saradnji te u njemu istakao da će Kina otpisati dio dugova najmanje razvijenim afričkim zemljama, ali nije pojasnio ni kada ni kojima.
Predsjednik Kine je na prethodnom sastanku 2015. godine u Johanezburgu već obećao da će uložiti 60 milijardi dolara u afrički kontinent.
Mnogi kineski projekti već su počeli da mijenjaju kontinent.
U Keniji, Nigeriji, Etiopiji, Tanzaniji, Angoli i Maroku izgrađene su važne željezničke linije, asfaltirane su hiljade kilometara putnih pravaca, a sagrađene su zgrade vlade i bolnice.
Kineski investitori finansiraju i razvoj čitavih gradova, poput grada Kilambea u Angoli.
“Mnoge afričke vođe vide kineske investicije kao alternativu nezainteresovanim pristupima SAD-a i Evrope”, izjavila je istraživač s kineskog instituta “Merics” u Berlinu Zabine Mokri.
Kritičari upozoravaju kako projekti koje finansira Kina mogu da dovedu do velikih dugova i iskorištavanja afričkih radnika.
Malezijski premijer prošlog mjeseca je zbog tereta duga otkazao projekat investicija u energetiku i željeznice vrijedan više milijardi dolara te upozorio na “novu vrstu kolonijalizma” iz Pekinga.
Iz Pekinga se nadaju da će trgovinom u drugim regijama nadoknaditi gubitke stvorene trgovinskim ratom sa SAD-om i uvođenjem visokih carina na kineske proizvode.
Peking je za Afriku zainteresovan i radi unapređenja sigurnosti. Prošle godine Kina je otvorila prvu pomorsku bazu u inostranstvu, u Džibutiju. Želi da poveća i prodaju oružja na afričkom tržištu. Index.hr