– Prvi dobrovoljni fond ima nekoliko hiljada članova – oko 90 odsto učlanjeno preko poslodavaca
– Loš imidž obaveznog penzijskog sistema ograničavajući faktor
BANJALUKA – Evropski dobrovoljni penzijski fond, prvi za ovu vrstu osiguranja u Republici Srpskoj, u prvih devet mjeseci rada ugovorio je saradnju sa 20 poslodavaca koji za svoje radnike uplaćuju dobrovoljno penzijsko osiguranje.
Direktor Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda Tomaž Završnik rekao je za CAPITAL da je proces pristupanja ili donošenja odluke o pristupanju do sada završilo više od 20 poslodavaca, među kojima su „Krajinapetrol“, Banjalučka berza, „Destilacija“ Teslić, „Triglav osiguranje“, „Autoputevi RS“, „Pošte Srpske“, „Boksit“ Milići, NLB banka i drugi.
Iako imaju mogućnost da samostalno uplaćuju novac u fond, Završnik kaže da velika većina ljudi, ipak, pristupa u fond preko poslodavca.
„Trenutno je oko 90 odsto članova učlanjeno preko poslodavaca, dok je oko 10 odsto članova pristupilo kao fizičko lice, samostalno, a poslodavac je samo obveznik uplate doprinosa. Sada već govorimo o prvih nekoliko hiljada članova Evropskog dobrovoljnog penzijkosg fonda“, kazao je on i dodao da su u toku intezivni pregovori sa više desetina poslodavaca.
Na pitanje kakav je interes preduzeća iz privatnog sektora za dobrovoljno penzijsko osiguranje, Završnik je rekao da su svakodnevno u kontaktu sa poslodavcima iz različitih privrednih djelatnosti te da velika većina poslodavaca pozitivno reaguje na mogućnost stimulisanja zaposlenih kroz penzijske planove.
„To se, prije svega, odnosi na one poslodavce kojima je bitno da zadrže kvalifikovanu radnu snagu, budući da smo svjedoci odliva radne snage i pomjeranja na tržištu rada u korist zaposlenih. Iako javna preduzeća po broju zaposlenih predstavljaju značajno tržište, dugoročno gledano očekujemo da većina članova fonda bude upravo iz privatnog sektora, iako su, nažalost, kod nas rijetki veliki sistemi sa nekoliko hiljada zaposlenih u privatnom sektoru“, rekao je on.
Naglasio je da fond, prije svega, računa na tržišno orijentisane kompanije sa značajnim potencijalom rasta u svojim djelatnostima, koje će morati da postaju sve atraktivniji poslodavaci kako bi sitimulisale i zadržale svoju radnu snagu.
Prema njegovim riječima jedini potencijalno ograničavajući faktori za fond su nepoznavanje ove vrste štednje, loš imidž obaveznog penzijskog sistema i slabo povjerenje u dugoročne vidove štednje.
„Ipak, vjerujemo da će poslodavci, radnici i građani prepoznati prednosti dobrovoljnog penzijskog sistema, te da ćemo, nakon što ih uspijemo informisati, imati dodatni rast“, kazao je Završnik.
Prvi dobrovoljni penzijski fond u RS, pod nazivom Evropski dobrovoljni penzijski fond, počeo je sa radom u Banjaluci krajem novembra prošle godine, a zakonima koji su doneseni propisano je da poslodavci koji na račun svojih radnika u fond uplate do 1.200 KM godišnje, odnosno 100 KM mjesečno, budu oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa na taj iznos. To znači da bi na račun radnika, osim uplaćenog iznosa, bili uplaćeni i pripadajući doprinosi, koje bi poslodavac svakako morao da plati prilikom isplate plate.
Osnivači Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda su Penzijski rezervni fond Republike Srpske, Skupna pokojninska družba iz Ljubljane i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
CAPITAL: Marina Čigoja