LUKAVAC – Federalna uprava za inspekcijske poslove Sarajevo izdala je Rješenje o obustavi rada firme GIKIL Lukavac zbog nesavjesnog poslovanja – štetnog za okolinu.
U saopštenju ove institucije navodi se da su inspektori federalni u posljednjem obavljenom timskom inspekcijskom nadzoru zapisnikom konstatovali da operator obavlja svoju djelatnost bez ekološke dozvole, što je bio preduslov da se operatoru izrekne mjera obustave rada.
“Imajući u vidu da je privrednom društvu Gikil Lukavac, konkretno za pogone za proizvodnju koksa, hemijskih proizvoda i energije u opštini Lukavac, zaključkom Federalnog ministarstva okoliša i turizma od 07.avgusta 2018. godine odbačen zahtjev za izdavanje ekološke dozvole, te da kontrolisani subjekt ne primjenjuje zakonske odredbe u obavljanju privredne djelatnosti, Federalna uprava za inspekcijske poslove, je sa jučerašnjim danom donio rješenje o obustavi rada ovog privrednog subjekta”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je rješenje o obustavi rada doneseno na osnovu Zakona o zaštiti okoline, Zakona o upravljanju otpadom, Zakona o zaštiti vazduha, te Zakona o inspekcijama Federacije BiH.
Konkretnim rješenjem naređeno je GIKIL-u da obustavi rad do pribavljanja ekološke dozvole, kao i da izvrši identifikaciju svih vrsta otpada na lokaciji (uključujući opasni otpad), te zbrine sav opasni otpad sa lokacije putem ovlaštenog operatera za upravljanje otpadom, navode u saopštenju iz FUZIP-a.
GIKIL sada ima rok od 30 dana da obustavi rad, s obzirom na to da je riječ o složenom poslovnom sistemu, gdje je potrebno izvršiti bezbjedno gašenje postrojenja, pogona, peći – a nakon toga dužni su izvijestiti Federalnu upravu za inspekcijske poslove, odnosno nadležnog inspektora.
“Naglašavamo da je GIKIL jedan od najnedisciplinovanijih privrednih subjekata u Federaciji Bosne i Hercegovine, te da je Federalna uprava za inspekcijske poslove kod ovog privrednog subjekta u kontinuitetu vršila inspekcijske nadzore, a u periodu nakon 1.1.2015. godine kada su ekološkom dozvolom GIKIL-u smanjene granične vrijednosti emisija, samo iz oblasti zaštite okoliša obavljeno je preko 20 inspekcijskih nadzora, gdje i pored izrečenih upravnih mjera i prekršajnim sankcijama za nepravilnosti nije ostvaren značajniji stepen poštivanja i zakonitosti rada. Jedini zakonski mehanizam koji prema GIKIL-u do jučerašnjeg dana nije upotrijebljen je mjera obustave rada”, navodi se u saopštenju.
Napominje se da je Tužilaštvo TK otvorilo istragu u pogledu utvrđivanja elemenata krivične odgovornosti. Obustava rada, kako navode, trajaće do dobijanja ekološke dozvole.
Federalna uprava za inspekcijske poslove navodi da je ovo jedina mjera koja može uticati na GIKIL, te su izrazili nadu da će u ovom preduzeću prepoznati ozbiljnost situacije. N1