TOKIO, Bruto domaći proizvod Japana porastao je za 1,9 posto u drugom kvartalu u odnosu na isto lanjsko razdoblje, potpomognut poboljšanom ličnom potrošnjom, no i dalje su prisutni rizici zbog globalne trgovinske napetosti, pogotovo za uvoz i ulaganja.
Rast veći nego što su analitičari očekivali uslijedeo je nakon što je u prvom tromjesečju, prema revidiranim podacima, bruto domaći proizvod (BDP) pao za 0,9 posto na godišnjem nivou.
Očekuje se da će ekonomija nastaviti da raste zbog potrošnje i kapitalnih ulaganja, no jača zabrinutost u vezi budućeg rasta zbog postojećeg trgovinskog sukoba između Japana i SAD-a, što bi moglo nepovoljno uticati na rast, kažu ekonomisti.
U poređenju s prethodnim tromjesečjem, bruto domaći proizvod (BDP) porastao je za 0,5 posto, takođe više od procjena analitičara od 0,3 posto i nakon smanjenja od 0,2 posto u prvom tromesečju.
Lična potrošnja, koja čini oko 60 posto BDP-a, dala je najveći podsticaj rastu BDP-a u drugom tromjesečju, a ojačala je za 0,7 posto na godišnjem nivou, više nego što su analitičari procenjivali, i znatno snažnije u odnosu na prethodni kvartal, kada je pala za 0,2 posto.
Kapitalna potrošnja takođe je dala snažan doprinos rastu, ojačavši 1,3 posto na godišnjem nivou, što je njen najveći skok još od posljednjeg kvartala 2016. godine. To je i više od procjena analitičara, koji su očekivali rast od 0,6 posto.
Međutim, inostrana potražnja – ili izvoz bez uvoza – oduzela je 0,1 postotni bod od rasta BDP-a, što je slabiji podatak nego što su analitičari očekivali.
Na japansku ekonomiju nepovoljno utiču trgovinske napetosti sa SAD-om. Washington pokušava da prisili Japan na bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini kako bi se smanjio američki trgovinski deficit. No, Japan je u više navrata ponovio kako preferira multilateralne trgovinske pregovore. Hina