BANJALUKA/SARAJEVO, Iako je za registraciju na e-portal Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) ostalo manje od pet mjeseci, broj registrovanih obveznika je veoma mali s obzirom na to da se prijavilo tek deset hiljada od 50.000 privrednika.
Podsjećamo, od početka 2019. godine svi poreski obveznici će svoje PDV i akcizne prijave podnositi isključivo elektronskim putem pa zbog toga iz UIO pozivaju sve da se što prije registruju kako ne bi došli u situaciju da ne mogu podnijeti svoje PDV i akcizne prijave i tako uđu u prekršaj.
“Ova godina je ostavljena kao prelazno razdoblje da obveznici postepeno pređu na elektronsko podnošenje PDV i akciznih prijava. To podrazumijeva registraciju na e-portal za elektronsku komunikaciju sa UIO”, rekao je Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikaciju i međunarodnu saradnju UIO.
Kovačević dodaje da svi oni koji ne izvrše registraciju mogu da sami sebi stvore velike probleme.
“Ako obveznik ne podnese prijavu, ulazi u prekršaj u smislu da će mu biti izdat prekršajni nalog i da će mu biti naknadno razrezana obaveza”, objasnio je Kovačević.
Dodaje da je bitno naglasiti da svi oni koji se tokom ove godine registruju na e-portal ne moraju odmah podnositi elektronske PDV i akcizne prijave.
“Sama registracija na e-portal ne znači da obveznici moraju odmah podnositi elektronske prijave. Ovaj prelazni period je zamišljen kao vrijeme u kom će se korisnici upoznati s portalom, imaće pristup svom dijelu portala i vidjeće kako to sve skupa izgleda. Mogu raditi i neke testne prijave da bi stekli iskustvo u tome i kasnije sebi olakšali podnošenje prijava”, kazao je Kovačević.
Na pitanje zašto se do sada tako mali broj privrednika registrovao na e-portal UIO, Kovačević odgovara da je za to vjerovatno zaslužna navika ljudi u BiH da sve rade u posljednji čas.
“Ono što oni ne razumiju je da time sami sebi skraćuju period u kome mogu da vide i isprobaju e-portal”, rekao je on.
Inače, prilikom ulaska na e-portal obveznici moraju popuniti, odštampati, ispečatirati, potpisati izjavu koju potom šalju nadležnom regionalnom centru.
Ukoliko se podaci iz te prijave ne poklapaju s podacima koji se nalaze u jedinstvenom registru, elektronska registracija se neće moći izvršiti i prvo će morati podnijeti zahtjev za izmjenu podataka.
U Privrednoj komori RS kažu da je novi elektronski sistem UIO dobra, ideja koja će svakako skratiti vrijeme za podnošenje prijava, ali da se privrednici moraju bolje animirati da bi se na vrijeme registrovali.
“Privredna komora RS stoji na raspolaganju da pomogne privrednicima u vidu npr. info-dana, gdje bi im se na najbolji način predstavio, približio i pojednostavio novi sistem i time ubrzala njihova registracija”, rekli su iz Privredne komore RS, te dodaju da bi info-dane mogli organizovati u septembu ove godine.
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, kaže da će sistem koji ubrzava procedure sigurno pozitivno djelovati na sve u komorskom sistemu BiH, te da će ovo doprinijeti bržim tokovima rješavanja procedura u državi.
“Svima je u interesu da se olaška posao i ubrza podnošenje prijava. Ovaj sistem će sigurno tome doprinijeti, da li će u početku biti problema to ćemo još vidjeti, ali je ovo sigurno pozitivan korak naprijed”, rekao je Jašarspahić. Nezavisne