BANJALUKA, Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je juče da su među najznačajnijim rezultatima Vlade, koju je vodila pet godina, to što je Srpska došla u fazu stabilnog budžeta i funkcionisanja, redovnog izvršavanja obaveza, kreiranja nekih novih i povećavanja postojećih prava.
Cvijanovićeva je istakla da je neuporedivo bolje sadašnje stanje u Srpskoj u odnosu na vrijeme kada je preuzela premijersku poziciju.
Ona je podsjetila da je Srpska tada bila suočena i sa globalnom ekonomskom krizom, koja je ostavila teške posljedice po sve ekonomije u regionu, kao i sa velikim poplavama 2014. godine.
“To je, sve zajedno, bio izuzetno težak period od nekoliko godina. Nakon toga polako smo počeli da ulazimo u fazu konsolidacije i zadovoljna sam što danas možemo govoriti o stabilnim javnim finansijama, izvršenju budžetskih obaveza, i da imamo potencijala i finansijskog kapaciteta da uvodimo čak i neka nova prava”, rekla je Cvijanovićeva za Radio Republike Srpske.
Ona je istakla da se Srpska više od godinu i po dana, možda i dvije godine, kreće samo uzlaznom linijom, što je trend koji se mora zadržati.
“I ovo što imamo u ovoj godini su pozitivni trendovi, što pokazuje da smo izašli iz tog teškog perioda. Sada nam predstoji ozbiljna faza nadogradnje svega postignutog. Uvijek ima izazova, ali vidim tu i velike šanse za nas, jer smo čak tokom krize kreirali i sprovodili određene mjere znajući da će one, nekad, početi da daju efekte. Drago mi je što se desilo kako smo predviđali”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je stanje u Srpskoj takvo da će naredna vremena biti bolja, naglašavajući da postoji plan nadogradnje kada je riječ o podsticanju zapošljavanja koje je lani bilo rekordno, kao i pokrivenost uvoza izvozom.
“Imamo naš Akcioni plan za zapošljavanje i sredstva Svjetske banke kako bismo podstakli novo zapošljavanje. Veoma je važno za bilo koju Vladu kada je situacija stabilna da možete projektovati određene stvari na realnim osnovama, a ne da svaka stvar može da vas ugrozi”, objasnila je Cvijanovićeva, dodajući da Srpska već dvije godine ima više prihoda nego što je planirano.
Ona je rekla da je sigurna da Srpska može da ide većim, bržim, dužim i snažnijim korakom naprijed, te da će se Vlada, koja završava svoj mandat, potruditi da iza sebe ostavi jako dobru finansijsku situaciju nasljednicima.
“Sigurna sam da će Vladu formirati iste partije. Isto tako, biće vrlo lako i jednostavno da im se prenese sve čime raspolažemo. Kao neko ko je vodio tešku bitku na finansijskom, ekonomskom, socijalnom i političkom planu očekujem od sljedećeg premijera da to nastavi jer će mu biti puno lakše nego, recimo, meni kada sam preuzela Vladu u periodu krize”, rekla je Cvijanovićeva i izrazila nadu da će naredna Vlada nastaviti ono što je pozitivno radila prethodna.
Ona je istakla da se Srpska kreće naprijed i da će svake godine biti sve jača, što prepoznaju građani.
“Sigurna sam da smo na dobrom putu, da smo najgore vrijeme i izazove ostavili iza nas, da moramo jačati. Velika i važna lekcija koju smo naučili u prethodnom periodu jeste da kad smo zajedno možemo svašta da uradimo. Moramo da čuvamo institucije koje su garancija opstanka Srpske zajedno s građanima”, rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, važno je znati da se institucije ne mogu derogirati, obezvređivati, uništavati jer su mjesto na kome treba da se odlučuje o Republici i njenim građanima.
Cvijanovićeva je istakla da se ispostavilo da je uvijek bila u pravu govoreći da nisu tačne tvrdnje opozicije o prezaduženosti, da neće biti plata, penzija i novih prava, te da će doći umanjivanja postojećih prava.
“Nisam pričala napamet, već na osnovu pokazatelja koje smo tada imali. Od te opozicione priče o prezaduženosti mi smo početkom godine došli na 40 odsto zaduženosti, a sada na 38,5 ili 38,3 čak. Prema tome, to uopšte više nije tema i ako pogledate region vidjećete da smo među onima koji najbolje stoje sa aspekta nivoa zaduženosti”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je izrazila zadovoljstvo što je nedavno u parlamentu Srpske usvojen set zakona koji će omogućiti povećavanje plata svih zaposlenih radnika u Republici u iznosu od 30 KM.
“Za one koji su najugroženiji i imaju najniže plate to povećanje će biti od 50 KM. To ne bismo mogli da nemamo stabilne javne finansije, dobro projektovan budžet, kao i predvidivost i izvjesnost koja nam je mnogo godina nedostajala jer smo bili suočeni sa teškim vremenima krize, poplava…”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je na planu povećavanja plata izrazila zahvalnost socijalnim partnerima, poslodavcima i sindikatu koji su htjeli da sa Vladom kreiraju to rješenje.
Cvijanovićeva je rekla da će moguće zloupotrebe na tom planu biti sankcionisane i da će poslodavce kontrolisati Inspektorat i Poreska uprava.
Ona je podsjetila da se poslodavci u skladu sa zakonskim rješenjima oslobađaju dodatnih 300 KM neoporezivog dijela dohotka i dužni su da ono što bi dali državi u budžet prebace radnicima na plate.
“Postojaće gvozdena disciplina i kontrola da bi se ta mjera disciplinovano provela. Ne možemo donositi strateške stvari pa puštati da nas vara ko kako uspijeva. Ovo je Vlada uradila zbog radnika, ne zbog poslodavaca konkretno. Dakle, vjerujem da će ogromna većina poslodavaca ovu mjeru ispoštovati i zbog toga što imaju veliki odliv radnika i što su svjesni da se plate moraju povećavati u realnom sektoru”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da će biti realan plan da najniža plata bude 500 KM, te da će se to desiti veoma brzo, podsjetivši da je nedavno postignut dogovor da najniža plata u realnom sektoru bude 440 KM.
“Za one u javnom sektoru to će biti 450 KM. I to će se kontrolisati. Idemo polako i cilj je da dođemo do najniže zagarantovane plate od 500 KM. Sigurna sam da naredne godine možemo imati platu u pomenutom iznosu, ali moramo ići dalje i tu se ne može stati”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je 2016. godina bila možda ključna za ovdašnje penzionere, jer je tada došlo do trezorske isplate penzija, što je značilo da nema mučnog čekanja i neizvjesnosti kada će početi isplata, kao i neredovnosti.
“S obzirom na finansijsku stabilnost, mi nekada uspijevamo da isplatimo penzije i dva, tri dana ranije”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da misli da je to veliki uspjeh, dodajući da je zadovoljna što su postepeno povećavane penzije.
“Ići ćemo malim, ali sigurnim koracima tako da znamo da u vezi s tim ništa drugo u budžetu neće biti ugroženo. Tako smo se ponašali i evo sad to povećanje penzija je, u tom mandatu, došlo do oko 20 odsto, što jeste značajno. S druge strane, nije toliko značajno, znajući da su to penzije koje su i dalje male”, navela je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da sa republičkim Udruženjem penzionera postoji dogovor da Vlada reaguje prema onima koji imaju najniže penzije, te da će u narednih mjesec, dva biti još jedna intervencija u tom smislu.
“Nakon toga, mi ćemo najkasnije početkom godine opet ići u nova povećanja i tada očekujemo da će doći do redovnog usklađivanja penzija. Nakon toga će ići još jedno vanredno povećanje, što znači da ćemo održati taj kontinuitet”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da dobru situaciju u Srpskoj karakteriše i činjenica da je Vlada povećala agrarni budžet sa 60 na 71 milion KM, da na tom planu nema kašnjenja i da se obaveze prema poljoprivrednicima redovno izvršavaju.
“Kada sam preuzela Vladu imali smo tada dug iz prethodne godine negdje 28 miliona KM ili gotovo polovinu neizvršenog budžeta za poljoprivrednike. Kada pogledate malo bolje po regionu, vidjećete da svi na tom planu kasne na određeni način”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da je i kao majka i žena ponosna i zadovoljna što je Vlada uspjela da interveniše prema nezaposlenim porodiljama, čime je obezbijeđeno da one od ove godine primaju 405 KM mjesečno.
“Imali smo, takođe, zahtjeve naših civilnih invalida da se uvede lična invalidnina. I to smo uspjeli, a za sljedeću godinu planiramo da zakonski utvrdimo to pravo na stabilniji i bolji način. To je značajan pomak, da uz neka postojeća prava, sada naši civilni invalidi imaju i tu mjesečnu naknadu, što nije postojalo ranije”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je izrazila zadovoljstvo što sada i demobilisani borci, koji imaju 65 godina starosti i nemaju 15 godina osiguranog staža, nakon intervencija Vlade dobijaju mjesečnu naknadu u visini najniže penzije.
Cvijanovićeva je podsjetila da su ukupna godišnja davanja za boračke kategorije oko 250 miliona KM, te je navela da je početkom godine mjesečni i godišnji borački dodatak porastao, čega će biti i dalje, te da će se nastaviti sa zapošljavanjem djece poginulih boraca.
Ona je rekla da je ponosna što je Vlada uspjela da interveniše prvi put koncentrisano i organizovano prema opštinama nakon velike akcije investiranja sredstava iz Razvojnog programa.
“Sad ponovo imamo ojačanu materijalnu osnovu i ove godine smo krenuli u realizaciju i investiranje 120 miliona KM prema našim opštinama. Finansiraju se oni projekti za koje su opštine navele da su im strateški važni”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je ponovila da 60 miliona KM dobijenih nakon isplate ruskog klirinškog duga nije otišlo na potrošnju i krpljenje budžetskih rupa, kako je ranije tvrdila opozicija, već da je više od godinu dana bilo “netaknuto”.
Cvijanovićeva je navela da je Vlada samo nakon velike suše 2017. godine odvojila od toga pet miliona za aktivnosti navodnjavanja kako bi se Srpska u budućnosti branila od takvih nepogoda. Srna