SARAJEVO, Državama Zapadnog Balkana biće potrebno 50 ili 60 godina da dostignu životni standard Europske unije, navodi se u izvještaju britanskog Povjerenstva za vanjske poslove, koji je objavljen uoči nedavnog summita u Londonu.
Perspektiva šest zemalja Zapadnog Balkana, kada je riječ o članstvu u EU, u ovom je izvještaju prilično sumorna, a među brojnim preprekama se, osim “hronične ekonomske stagnacije”, spominju i konstantni bilateralni sporovi i etnički konflikti, prenosi beogradski Blic.
“Zapadni Balkan je od nasilnih konflikta devedesetih godina prevazišao brojne probleme, ali tu se dobre vijesti iz ove regije završavaju. On ostaje opterećen čitavim setom isprepletanih problema. Sve ovo ne može da se uzme zdravo za gotovo. Problemi su u međuvremenu pogoršani, a lokalne elite imaju interes da zadrže status quo”, navodi se u dokumentu britanskog Povjerenstva za vanjske poslove.
Takođe se konstatuje da je prije manje od 25 godina na Zapadnom Balkanu bio rat te da se “ovdje dogodilo i najekstremnije nasilje prema civilima u Europi od okončanja Drugog svjetskog rata”. Fena
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
STIĆIĆEMO EU, AKO SE, U MEĐUVREMENU, NE OKLIZNEMO?!
Naša je perspektiva, prema Britanskim izveštajima, da ćemo stići EU za 50 godina. Malo su skratili rok. Kako nam ide napredak, za zadnjih šest godina standard pada, otimaju se plate i penzije, troškovi života rastu. Prosek plata najviša primanja u Evropi su u Švajcarskoj gde je prosečna plata 4.421 evro, a zatim u Islandu i Norveškoj sa prosečnom platom od 3.440, odnosno 3.405 evra s druge prosečna neto plata u Srbiji januara 2018. iznosi 422 evra. Kako nam ide nećemo stići EU ni za 500 godina, kako se vlada u Srbiji zadnjih 15 godina. Plate u Srbiji su među najnižim u Evropi i skoro 10 puta (ili 1000%) niža od evropske prosečne plate. S druge strane, cene u Srbiji su samo 51% (dvostruko) niže od evropskih. Pa kako živimo? Bedno, jadno i gladno, jedino na TV, u izjavama vođe, živimo mnogo bolje, nego što jeste, a to vide građani u prodavnicama i u trpezariji. Na ruku ovome ide opadanje nataliteta i stanovništva, iseljavanje mladih i stručnih građana.