BANJALUKA – Vlada Republike Srpske, dogovarajući uvođenje taksi na izvoz rezane građe i ogrevnog drveta sa Vladom FBiH, radi na štetu drvoprerađivača, poručili su privrednici iz Kozarske Dubice.
U dopisu koji je u posjedu CAPITAL-a, a koji su drvoprerađivači uputili danas Narodnoj skupštini RS, Skupštini opštine i načelniku Kozarske Dubice navodi se da podržavaju inicijativu da se zabrani izvoz oblovine i nastojanje Vlade RS da stimuliše finalnu proizvodnju u drvnoj industriji, ali da ne podržavaju da se to čini kažnjavanjem proizvođača.
„Ako bi uveli predložene takse doveli bi u pitanje opstanak desetak privrednih društava u Kozarskoj Dubici koji zapošljavaju 500 radnika i to u sektoru rezanja 350 radnika i u sektoru cijepanja 150 radnika“, navedeno je u dopisu koji je potpisalo devet preduzeća.
Dopisom dubička preduzeća „Tehna Turs“, „Pilana Gligorić“, „Kozars drvo“, ZPR „Sušara“, „Beras“, „Agroflora“, „Dabar Holz“ „Lestilia“ i „Jerić“ mole odbornike i poslanike da iskoristite svoj uticaj i ukažu Savjetu ministara BiH na posljedice koje bi uvođenje taksi prouzrokovalo.
Zamjenik načelnika opštine Kozarska Dubica Mile Zlojutro rekao je da je upoznat s dopisom privrednika i da će isti u ponedjeljak biti razmatran.
„Nema razloga da ne podržimo drvoprerađivače, to je moje mišljenje, ali ćemo u ponedjeljak odlučiti i o svemu obavijestiti Vladu“, rekao je Zlojutro.
Vlada Republike Srpske zatražila je juče od Savjeta ministara BiH da se u cilju razvoja domaće drvoprerađivačke industrije, na period od dvije godine zabrani izvoz šumskih drvnih sortimenata.
Zatražila je i da se „u cilju razvoja domaće drvoprerađivačke industrije, na period od dvije godine, uvede taksa na izvoz rezane građe bukve i hrasta“. Za hrast bi taksa bila 120 KM po toni ili kubnom metru, a za bukvu 60 KM.
Vlada traži i da se „u cilju zaštite domaćih potrošača koji koriste ogrevno drvo, na period od dvije godine, uvede taksa na izvoz cijepanog ogrevnog drveta u iznosu od 25 KM/toni, odnosno 18 KM/m3“.
„Prihodi od taksi bi se putem Uprave za indirektno oporezivanje BiH uplaćivali na budžete entiteta i Brčko distrikta, i to na posebne namjenske “ESCROW” račune u skladu sa porijeklom šumskih drvnih sortimenata od kojih su izrađeni poluproizvodi i proizvodi za koje se plaća taksa. Sredstvima od taksi će se finansirati deminiranje šuma i izgradnja šumskih puteva“, saopšteno je iz Vlade.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan