– Tegeltija se u Bečićima pohvalio nizom pozitivnih pokazatelja u ekonomiji RS
– Javna preduzeća među najosjetljivijim tačkama u RS
– Neophodno povećanje neto plata
BEČIĆI – Republika Srpska ima pozitivnu stopu BDP-a već 16 kvartala, a javni dug je od 2015. do danas smanjen sa 47 odsto na ispod 40 odsto BDP-a, rekao je danas ministar finansija RS Zoran Tegeltija na Samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava regiona.
Tegeltija je u Bečićima iznio niz podataka koji govore o pozitivnim kretanjima u ekonomiji RS, a pohvalio se i da u proteklih deset godina u BiH nije povećana nijedna poreska stopa i da nije uveden nijedan novi poreski oblik koji bi nadoknadio gubitak pihoda zbog krize.
„Poslije sprovođenja mjera u Srbiji, kada je došlo do smanjenja plata i penzija i najave otpuštanja u javnom sektoru, tada je postojao i opšti trend u Republici Srpskoj sa jasnim zahtjevima da i mi otpuštamo ljude u javnom sektoru i da smanjujemo plate. Mi smo tada uspjeli da se izborimo i postignemo konsenzus u našem društvu da nećemo umanjivati te naknade, ali da ih nećemo ni povećavati, da nećemo otpuštati ljude, ali da nećemo ni zapošljavati nove. To nam je omogućilo da 2017. godinu završimo sa suficitom i da već tri ili četiri godine nemamo zaduživanje za tekuću potrošnju“, tvrdi Tegeltija.
Rekao je i da su plate zaposlenih u RS ispod sedam odsto BDP-a, dok su penzije oko deset odsto BDP-a.
„Javni dug RS je sa 47 odsto 2015. godine sa 30. aprilom ove godine pao ispod 40 odsto BDP-a. Samo smo dvije godine imali javni dug ispod 40 odsto BDP-a od kada se dug u RS mjeri u odnosu na BDP“, istakao je Tegeltija i dodao da su ključne mjere koje su tome doprinijele štednja i rast prihoda.
Kazao je da su poslovanje javnih preduzeća i neaktivnost privatnog sektora najosjetljivije tačke u RS.
„Javna preduzeća investiciono mogu mnogo više i mogu da povuku privredni rast. To je obaveza koju menadžment ovih preduzeća treba da sprovede, da njihovi tekući rashodi budu nešto niži, a da imaju mnogo više kapitalnih ulaganja. Naravno, tu je i privatni sektor. Vrlo je važno da privatni sektor ima povjerenja u ono što radi vlast i da bude spreman da investira. Mnogo je novca u bankama i privatni sektor mora biti taj koji će povući privredni rast“, kazao je Tegeltija.
Naglasio je da je najveći problem u RS demografski problem, s obzirom na to da se susreće sa malim brojem rođenih, a da su s druge strane otvorene granice prema zapadnoj Evropi gdje se nude radna mjesta.
„Mi se sad u mnogim granama imamo nedostatak radne snage i kada govorimo o smanjenju opterećenja rada, mislim da je u ovom trenutku za RS mnogo važnije da raste neto plata, a da bruto plata ostane na dostignutom nivou jer će to biti jedan od načina da zadržimo radnu snagu“, zaključio je Tegeltija.
CAPITAL
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Evo izvjestaja iz paralelne dimenzije.
300eur plate prema 3000eur za isti rad, vise odmora i praznika, bolje avio linije, kvalitetan posten EU narod ! Gdje ima logike da jos ko ostaje dragi skorupirani politicari!?
Tegeltija, nemoj da lazes javnost. Srpska je pred ekonomskim slomom. Ojadili ste zemlju ti i tebi slicnima. Narod je postao roblje cija djeca ce vracati kamate kredita koje im ti tovaris za vrat, dok elita izvlaci novac i puni svoje racune