– „Integral inženjering“ prikazao dobit od 1,3 miliona KM, ali i prihode od 230,5 miliona KM
– Slobodan Stanković duguje gotovo 72 miliona KM
– „Integra inženjering“ u vlasništvu supruge Slobodana Stankovića, Slavice Stanković, profitirala sa gotovo 18 miliona KM
BANJALUKA – Samo dvije, od brojnih firmi iza kojih stoji poznati izvođač najvećih građevinskih projekta finansiranih iz budžeta Republike Srpske, Slobodan Stanković, prošle godine zaradile su ukupno 19,3 miliona KM. Vlasniku je daleko više novca donijela firma „Integra inženjering“ sa profitom teškim gotovo 18 miliona KM, dok je „Integral inženjering“ prikazao dobit od 1,3 miliona KM.
„Integra“ u vlasništvu Stankovićeve supruge Slavice tako je poslovanje za samo godinu dana popravila za čak 97 odsto. Na kraju 2016. godine dobit ovog preduzeća iznosila je „samo“ 9,1 milion KM.
Osim profita, povećali su se i prihodi i to za 58 odsto, sa ranijih 31,7 miliona, na oko 50,3 miliona KM. Međutim, Slavicu Stanković dodatno su opteretili rashodi koji su, sa 21,8 miliona KM, „skočili“ na oko 31 milion KM.
Kada su u pitanju obaveze, dugoročno su dugovanja porasla za 4,4 miliona KM i trenutno iznose 15,7 miliona KM, ali su kratkoročna zaduženja smanjena za 22 odsto – na oko 5,5 miliona KM.
U „Integri“ je i 37 novih radnika pa firma sada plaća doprinose za njih 334.
Lošiju, ali opet pozitivnu finansijsku sliku pokazao je „Integral inženjering“ sa prihodima od čak 230,5 miliona KM. Međutim, Stankovića opterećuju višemilionski rashodi – 228,6 miliona KM.
Prošle godine njegova firma radila je na kresanju obaveza. Dugoročna dugovanja iznose oko 15,8 miliona KM i smanjena su za 36 odsto, dok kratkoročna iznose oko 56 miliona KM i manja su za tri odsto u odnosu na godinu ranije.
I „Integralu“ je, prema finansijskom izvještaju, bilo potrebno više radnika pa je sa 296 taj broj povećan na 492.
„Integralu“ milionski državni poslovi
„Integral inženjering“ je proteklih godina dobijao najveće državne poslove, između ostalog, i onaj za igradnju tunela za Hidroelektranu Dabar od 131 milion KM. Stanković, inače blizak prijatelj predsjednika RS Milorada Dodika, sam nadzire svoja gradilišta pa će, pored ovog iznosa, HE Dabar njegovom “Institutu za građevinarstvo IG” Banjaluka isplatiti 3,8 miliona KM.
Zanimljivo, HE Dabar je procijenila vrijednost radova na 115.260.000 KM, a „Integral“ je dao ponudu od 111.978.442,32 KM, ne računajući u taj iznos oko 19 miliona KM PDV-a.
Kako je gradio Stanković?
Stankovićeva gradnja nije se proslavila. Zgrada Vlade Republike Srpske, koja je građane koštala 200 miliona KM, odavno prokišnjava. Rate teške više od 10 miliona KM i dalje pristižu u Budžet RS, a ovaj luksuz niko nije želio da popravlja pa se firme i nisu javljale na mnogobrojne tendere. „Integralove“ rupe na skupocjenom krovu koštaće oko 50.000 KM.
Zgrada Vlade RS završena je 2007. godine, a izvođač radova bila je laktaška firma „Integral inženjering“. Vlada je preuzela otplatu „Integralovog“ kredita od 50 miliona KM koji je podigao kod banjalučke NLB Razvojne banke kada je počeo graditi tu zgradu. Stanković je ranije rekao medijima da je Vlada preuzela i „Integralov“ kredit uzet kod Hypo Alpe Adria banke.
Prema nalazu revizora, dugoročne obaveze budžeta RS prema pravnim licima na kraju 2006. godine iznosile su 192,7 miliona KM i odnosile su se na obaveze prema bankama koje su ugovorima preuzele potraživanja od konzorcija „Integral inžinjering“ na ime izgradnje i opremanja Administrativnog centra u Banjaluci.
Kada su u novembru 2007. godine službenici Vlade RS uselili u njene nove prostorije, Stanković se medijima pohvalio da je gradnja završena za samo dvije godine, što je bio veliki građevinski uspjeh, s obzirom na to da je veliki broj tehnologija prvi put primijenjen i ugrađen u neki objekat na ovim prostorima.
U unutrašnjosti zgrade dominirao je klasični stilski namještaj, ali i raskošno uređeni plafoni, podovi i rasvjeta. Sve to zbog, kako je rekao, postizanja spoja modernog i klasičnog. Prema njegovim riječima, dio namještaja za opremanje zgrade proizveden je u BiH, a dijelovi koje nisu mogli naći u zemlji stizali su iz brojnih evropskih država i SAD. Svi materijali korišćeni u gradnji i opremanju su, prema tadašnjim tvrdnjama prvog čovjeka “Integral inženjeringa”, bili vrhunskog kvaliteta.
Garantni rok na svu opremu bio dvije godine, a za samu zgradu 10 godina. Garancija samo što je istekla, a kiša je počela da prodire kroz raskoš plafona.
Pukotine na zidovima
Institucije Republike Srpske dale su desetine miliona maraka za kupovinu ili zakup poslovnih prostora koje je u dvorištu Administrativnog centra Vlade RS, a za koje je naknadno, takođe, utvrđeno da imaju brojne nedostatke. Primjer je luksuzna zgrada Poreske uprave RS u kojoj su ispucali zidovi, a za čiji zakup po operativnom lizingu PURS godišnje plaća čak oko 2,5 miliona KM.
Pukotina koja je nastala prije više od godinu dana, širine nekoliko centimetara, proteže se čitavom dužinom zida na glavnom stepeništu.
Loši građevinski radovi su očiti na najluksuznijoj poslovnoj zgradi u RS, u kojoj su svoje kancelarije morale kupiti brojne druge republičke institucije, poput Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove, Puteva RS, Šuma RS i Inspektorata RS.
Neimar u medijskim vodama
Slobodan Stanković, prema pisanjima medija krajem prošle godine, za 56 odsto udjela u banjalučkoj Alternativnoj televiziji isplatio je oko četiri miliona KM.
Prema informacijama koje nisu zvanično potvrđene, prvo je uplatio avans od oko pola miliona KM, a u posljednjoj nedjelji decembra 2017. i ostatak od četiri miliona maraka.
CAPITAL: Žana Gauk