– Minus u prošloj godini iznosio 1,77 miliona KM
– Preduzeće ne izmiruje na vrijeme obaveze prema dobavljačima i radnicima
– Protiv ZIBL-a se vodi veliki broj sudskih postupaka
BANJALUKA – Gubitak Zavoda za izgradnju Banjaluka u prošloj godini iznosio je 1,77 miliona KM i četiri puta je veći od ukupnih prihoda koje je ovo preduzeće lani ostvarilo, zbog čega je ugrožena stalnost poslovanja, otkrio je revizorski izvještaj ZIBL-a za 2017.
Finansijski i revizorski izvještaji ZIBL-a za 2017. godinu pokazuju da ni novo rukovodstvo, koje je imenovano polovinom prošle godine, nije pomoglo ovom prduzeću da konačno stane na noge.
Gubitak u prošloj godini je bio duplo veći nego 2016. kada je iznosio 830.285 KM.
Ionako mali prihodi preduzeća dodatno su smanjeni u prošloj godini i iznosili su svega 409.803 KM, dok su rashodi povećani sa 1,6 miliona na 2,2 miliona KM.
Obaveze preduzeća povećane su za milion KM i na kraju 2017. iznosile su 3,3 miliona KM, a kompletan iznos odnosi se ne kratkoročne obaveze.
Da je ZIBL, koji je u većinskom vlasništvu grada Banjaluka, u velikim problemima otkrili su i reviziori koji su ovom preduzeću dali mišljenje sa rezervom, a među glavnim zamjerkama naveli su ogroman gubitak.
„Društvo je u 2017. godini ostvarilo minus od 1,77 miliona KM, koji se odnosi na gubitak iz poslovanja od 899.109 KM i na gubitak po osnovu otpisa potraživanja iz ranijih godina u iznosu od 877.437 KM. Gubitak je ostvaren četiri puta više od ukupnog prihoda u 2017. godini, čime je ugrožena stalnost u poslovanju“, navodi se u revizorskom izvještaju ZIBL-a.
Revizori su upozorili i da se protiv ZIBL-a vodi veliki broj sudskih postupaka teških oko 2,3 miliona KM. Najznačajniji sudski spor, težak 1,7 miliona KM, protiv ZIBL-a vodi akionar Darko Tadić .
Naveli su da preduzeće ne izmiruje obaveze prema dobavljačima na vrijeme, zbog čega su mnogi od njih pokrenuli sudske postupke kako bi naplatili svoja potraživanja.
Preduzeće ne isplaćuje na vrijeme ni plate radnicima, kao ni poreze i doprinose.
ZIBL se duže vrijeme nalazi u finansijskim problemima. Zbog neisplaćivanja plata radnici su štrajkovali, a zatim su i tužili preduzeće. Za to vrijeme rasla su i dugovanja prema dobavljačima, a direktori su se smjenjivali kao na traci.
Polovinom prošle godine na Upravni odbor ZIBL-a je razriješio v.d. direktora Mileta Mitrovića i na njegovo mjesto imenovao savjetnik generalnog direktora Poreske uprave RS Velimira Kukobata. Nakon toga ZIBL je za 1,77 miliona KM prodao dio zgrade banjalučkom „Vodovodu“, ali ni to nije bilo dovoljno da preduzeće izađe iz minusa.
CAPITAL: Marina Čigoja
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A cemu uopste Zibl uopste sluzi?
O kakvom se to otpisu potraživanja radi kada niko ne otpisuje dugove ZIBL-a? Komisija koju je imenovao grad Banja Luka je pri prodaji dijela zgrade dala prijedlog za prodaju dijela zgrade da bi se pokrili dugovi i isplatili radnici, a onda se pojavljuju veliki dugovi ZIBL-a po tužbama.Indikativno je to kako se javljaju toliki dugovi po tužbama, a da ni protiiv bilo kojeg odgovornog nije pokrenut nikakav postupak..Je li tu bilo kakvih štetnih ugovora i dr???Da li su svi završni izvještaji adekvatno prikazali stanje u ZIBL-u, da li su adekvatno urađeni i potpisani????Upravni odbor ni jednom v.d. Direktoru nije dao saglasnost na novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta kojim bi se uredio rad ZIBL-a. Neki su radnici zaposleni na određeno bez konkursa, a neke poslove rade drugi.Tenutno u ZIBL-u nema uopšte službe računovodstva….Sve to govori da većinski vlasnik i Upravni odbor nisu radili godinama svoj posao kako je to trebalo i iz tih razloga je ZIBL došao u veoma teško stanje. Većinskom vlasniku je izgleda samo stalo da se proda dio poslovnih prostorija, a ništa drugo nije uradio da pomogne ZIBL-u.