– Sud: Stečajna upravnica nije obezbijedila novac za namirenje fondova IRB-a ukoliko dobiju sporove protiv Banke Srpske
– Golić: Nismo zadovoljni odlukom suda, žalili smo se
– Povjeriocima Banke Srpske trebalo da bude isplaćeno 17,7 miliona KM, IRB bila protiv
BANJALUKA – Okružni privredni sud u Banjaluci prihvatio je prigovor Investiciono-razvojne banke (IRB) RS i obustavio isplatu 17,7 miliona KM povjeriocima Banke Srpske u stečaju. Ovakvo rješenje neprihvatljivo je za stečajnu upravnicu banke Mirjanu Golić koja je odmah podnijela žalbu Višem privrednom sudu, saznaje portal CAPITAL.
Odbor povjerilaca Banke Srpske donio je polovinom januara odluku o prvoj djelimičnoj diobi 17,7 miliona KM, nakon čega je IRB podnijela žalbu i zatražila od sudije da tu odluku stavi van snage.
Nakon višemjesečnog razmatranja, sudija je, krajem aprila, usvojio prigovor koji su podnijeli fondovi kojima IRB upravlja – Fond za razvoj i zapošljavanje RS, Fond za razvoj istočnog dijela i Fond stanovanja RS.
„Sud je utvrdio da stečajna upravnica nije obezbijedila sredstva za namirenje ovih povjerilaca ukoliko oni uspiju u parnici, iako su ovi povjerioci to tražili. Ukoliko bi ovi povjerioci uspjeli u parnici stekli status izlučnog povjerioca oni se ne bi mogli namiriti jer bi novac bio podijeljen. Iz tih razloga valjalo je uvažiti prigovor fondova kojima upravlja IRB i naložiti stečajnoj upravnici da zadrži novac za namirenje ovih povjerilaca ako uspiju u parnici“, navodi se u obrazloženju rješenja suda koje je u posjedu CAPITAL-a.
Ipak, stečajna upravnica Mirjana Golić smatra da sud nije donio dobru odluku navodeći da je ovim kompetan stečajni postupak blokiran.
„Osnovni zadatak stečaja je da se namire povjerioci, a mi, iako imamo novac na računu, ne možemo ga podijeliti povjeriocima. Nismo zadovoljni ovom odlukom i zbog toga smo uložili žalbu“, kazala je Golić.
IRB je u prigovoru na odluku o prvoj djelimičnoj diobi navela da je ona u suprotnosti sa odlukom Skupštine akcionara banke te da se nisu stekli uslovi za diobu. U prigovoru je istaknuto i da je u toku sudski proces kojim IRB traži da preuzme oko 46,4 miliona KM kredita koje je plasirala putem Banke Srpske te da banka ne može raspolagati imovinom sve dok ovaj spor ne bude okončan.
Prvom djelimičnom diobom, koja je sada obustavljena, najveći iznos trebalo je da bude isplaćen Agenciji za osiguranje depozita BiH koja je nakon likvidacije banke isplatila osigurane depozite klijentima banke. Agenciji, koja se nalazi u četvrtom isplatnom redu, trebalo bi da budeti isplaćeno 17,6 miliona KM, a preostalih oko 100.000 KM klijentima i radnicima koji su obavljali određene poslove za banku u toku privremene uprave i likvidacije. Ovi povjerioci se nalaze u drugom i trećem isplatnom redu.
CAPITAL: Marina Čigoja
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je bio i cilj stečajne upravnice… sad može na miru godinama da uzima 2500 KM mjesečno i usput raspreda babske priče
Toliko o pravednosti suda!Drzavnih institucija!!Toliko o pravdi!!
Obicne gradane ko sisa,koga briga sto su oni svoje izgubili,bitno da se namire oni koji su imali svoje prste u propasti banke!Fuj !!
Vidi se iz aviona da je ovo neka prljava igra,nadam se da ce vam neko jednog dana naplatiti svu ovu prozivljenu patnju i stres nas obicnih gradana koji smo vam povjerili svoj novac i koji ni krivi ni duzni ispastaju zbog vasih prljavih igrica!
Rezultat parnice bi trebao biti negativan za IRB. Barem je tako bilo u slučaju Bobar banka, a radi se o identičnom ugovoru o kreditiranju.
U pravu je ovaj prethodnik sa komentarom mislim da je ovo daleko od pravde i da se sve radi da se namire drzavne firme koje su dovele do propasti banke a da su posteni gradjani daleko od svog novca.Ima li ko kakvog iskustva sa propascu bobar banke i jesu li tu prevareni povjerioci dobili bar dio svog novca.
Nebrinite povjerioci deponovanog novca tj.fizicka lica koja nisu mogla uticati na odluke upravnog odbora jer se mora sacekati i iscrpiti svaka mogucnost u pravdi sistema a ako se neostvari pravda mora se grupno ili pojedinacno nastupiti pred sudom u Strazburu.Tada ce se naplatiti sa kamatom od dana otvaranja stecaja jer vlasnik banke postoji a to je vlada Republike Srpske sa povezanim fondovima IRB-a.Tako se nastupa pred medzunarodnim sudovima s tim da je ovaj slucaj jasan novac je ulozen na stednju a IRB je povukla novac i finansirala neke tamo nejasne stvari i rasula novac kao prasinu a taj novac mora da vrati koji je plasiran pogresno i svojeglavo i ovim razvlacenjem se pojedinci pokrivaju jedan period zbog lopovluka…