– Sud više od dva mjeseca odlučuje o žalbi IRB-a na odluku diobi
– Golić: Skupština povjerilaca će ponovo odlučivati o ovom pitanju
– Najviše novca od ove diobe očekuje Agencija za osiguranje depozita
BANJALUKA – Povjeriocima Banke Srpske u stečaju još uvijek nije isplaćeno 17,7 miliona maraka koji su deponovani na računu, jer Okružni privredni sud u Banjaluci, ni nakon više od dva mjeseca, nije donio odluku o žalbi Investiciono – razvojne banke (IRB) RS koja traži da se odluka o diobi stavi van snage.
Ovo je za portal CAPITAL danas potvrdila stečajna upravnica Banke Srpske Mirjana Golić koja očekuje da će se ovo pitanje ponovo naći na sjednici Skupštine akcionara banke, koja je zakazana za 11. april.
„IRB je, kao povezano lice, uložila prigovor na odluku o diobi, jer smatra da treba sačekati presude po tužbama koje su njeni fondovi podnijeli protiv banke“, kazala je Golić.
Međutim, ona nije mogla da kaže zbog čega se više od dva mjeseca čeka odluka suda koji treba da donese konačnu odluku o žalbi IRB-a.
Josip Nevjestić, direktor Agencije za osiguranje depozita BiH koja bi trebalo da dobije najveći dio ovog iznosa, rekao je danas za CAPITAL da oni imaju i presudu protiv banke, tako da je njihova naplata neupitna.
„Nisu nam još isplaćena naša potraživanja, ali ne očekujemo nikakve probleme jer imamo presudu po kojoj je banka obavezana da nam isplati kompletan, iznos potraživanja“, rekao je Nevjestić.
Odluku o prvoj djelimičnoj diobi 17,7 miliona KM Odbor povjerilaca Banke Srpske je donio polovinom januara, nakon čega je IRB podnijela žalbu i zatražila od sudije da tu odluku stavi van snage.
Podsjećamo, i na sjednici Odbora povjerilaca, na kojoj je ova odluka donesena većinom glasova, protiv su bili predstavnik Ministarstva finansija RS Svetozar Vukelić i predstavnik IRB-a Antonija Dulić.
IRB je u prigovoru na odluku o prvoj djelimičnoj diobi navela da je ona u suprotnosti sa odlukom Skupštine akcionara banke te da se nisu stekli uslovi za diobu. Istakli su da je u toku sudski proces kojim ova banka traži da preuzme oko 46,4 miliona KM kredita koje je plasirala putem Banke Srpske te da banka ne može raspolagati imovinom sve dok ovaj spor ne bude okončan.
Diobom ovog novca, najveći iznos trebalo bi da bude isplaćen Agenciji za osiguranje depozita BiH koja je nakon likvidacije banke isplatila osigurane depozite klijentima banke. Agenciji, koja se nalazi u četvrtom isplatnom redu, trebalo bi da budeti isplaćeno 17,6 miliona KM, a preostalih oko 100.000 KM klijentima i radnicima koji su obavljali određene poslove za banku u toku privremene uprave i likvidacije. Ovi povjerioci se nalaze u drugom i trećem isplatnom redu.
CAPITAL: Marina Čigoja
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čist gubitak vremena zbog pranja neznanja i nečiste savjesti.
Ja orocim novac i banka radi sa mojim novcem.Ja odrzajem likvidnost.
IRB plasira narodni novac kroz banku i podjeli taj isti novac nekim propalim firmama i sumljivim likovima.
Narode ko ima vece pravo na kraju price?