– U Udruženju onkologa RS ističu da je prošle godine broj onkoloških pacijenata povećan za 5.567, a FZO je smanjio izdvajanje za liječenje za 600 hiljada KM
– Višemjesečno loše stanje sa zalihama citostatika djelimično popravljeno, FZO tvrdi da će lijekovi biti kupljeni do kraja mjeseca
– Jungić: Lijekova nema, pacijenti ih i dalje nabavljaju sami
BANJALUKA – Fond zdravstvenog osiguranja RS prošle godine za citostatike je izdvojio 20,1 milion KM ili oko 600.000 KM manje u odnosu na godinu prije, iako je, kažu u Udruženju onkologa RS, broj oboljelih od karcinoma povećan za više od 5,5 hiljada.
Manja izdvajanja za citostatike za Fond je znak boljeg poslovanja i kvalitetnije nabavke, ali oboljeli od karcinoma, čiji se broj prošle godine uvećao za 2,8 odsto, to vide kao problem jer zbog ušteda, u bolnicama vlada nestašica pa su pacijenti prisiljeni da ih kupuju.
Dok se i dalje čekaju ponude na tender za citostatike vrijedne 14,7 miliona KM, višemjesečno loše stanje u bolnicama RS se, navode ljekari, tek djelimično popravilo. „Neki od citostatika“ su kupljeni, kažu i u FZO RS, a potpuna normalizacija se očekuje do kraja mjeseca.
„Nešto citostatika je stiglo, ali je to daleko od dobre situacije. Lijekova nema, pacijenti ih i dalje nabavljaju sami. Svih ovih citostatika ima i u Federaciji BiH, u Srbiji i Hrvatskoj“, kazao je za CAPITAL predsjednik Udruženja onkologa RS Saša Jungić.
Iako nestašica citostatika nije novina u RS, što najbolje znaju i pacijenti i ljekari, u FZO odlučno odbacuju tvrdnje ljekara: „Nije tačno da se stanje mjesecima ne mijenja“.
„Fond je u ponovljenim postupcima nabavke uspio da obezbijedi neke od tih lijekova, dok je za pojedine citostatike procedura nabavke pri kraju. Prema tome, nije tačno da se stanje mjesecima ne mijenja“, naglašavaju u FZO u pisanom odgovoru za CAPITAL.
Dok je kontinuitet liječenja pacijenata u RS ugrožen, u Fondu imaju i krivce – Zakon o javnim nabavkama BiH, Kancelariju za razmatranje žalbi BiH i dobavljače-ucjenjivače.
„Problemi sa nabavkom citostatika uzrokovani su Zakonom o javnim nabavkama BiH kojim su propisane izuzetno komplikovane procedure. Ovu oblast Zakon opterećuje i više u odnosu na druge oblasti. Nabavka citostatika i drugih lijekova nema nikakav prioritet u procedurama nabavke, kao ni u žalbenim postupcima, pa se dešava da se zbog neosnovanih žalbi tender mjesecima stopira. I pojedini dobavljači iskoristili su mogućnost koju im pruža Pravilnik o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijene lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, te su podigli cijene citostatika do maksimalno dozvoljenih“, pravdaju u FZO RS „sporadičnu nestašicu lijekova“.
Upravo zato na posljednjem tenderu početkom mjeseca poništeno je 29 lotova za nabavku lijekova vrijednih oko pola miliona KM.
Ogorčeni ljekari podsjećaju Fond da je od karcinoma u RS samo prošle godine oboljelo 5.567 građana. „Igre na tenderima“ zakočile su nabavke prijeko potrebnih lijekova pa, ističu, pacijenti danas stoje u redu, u FZO, čekajući refundaciju stotina maraka datih za liječenje.
„Lijekovi se ne nabavljaju, dobavljačima se ne isplaćuju obaveze, a pacijentima se novac ne refundira i po tri mjeseca. Gdje je novac?“, pitao je Jungić nedavno.
Pacijenti su prinuđeni da se sami snalaze i nabavljaju lijekove, ali iz FZO RS ostaje obećanje da će im stotine KM biti refundirane.
“Fond je zahtjeve za refundaciju kupljenih citostatika stavio je u vrh liste prioriteta, kako bi se osiguranicima u najkraćem roku refundirali troškovi za kupljeni lijek. Takođe, obično kada nedostaje određeni citostatik postoje zamjenske terapije koje su pacijentima dostupne u bolnicama, tako da zdravlje pacijenata nije ugroženo i kada se dese sporadične nestašice pojedinog lijeka”, ističu u FZO RS.
Dodaju i da su za posljednje tri godine za ove namjene izdvojili 58,8 miliona KM, 2015. – 18,5 miliona, 2016. – 20,7 miliona i 2017. – 20,1 milion KM.
Jeftiniji lijekovi, starije generacije
FZO RS priznao je nedavno da nabavlja pojedine medikamente starije generacije i jeftinije na tržištu, međutim, oni koji su svakodnevno u dodiru sa lijekovima podsjećaju da nije problem u starim i novim lijekovima, već u veoma lošoj listi citostatika.
„Nema novih i starih, ovo je najlošija lista citostatika. Ovo je tipično spinovanje. Svi su zadovoljni, pacijenti dobiju što im treba, a u čemu je onda problem? Upravo u tome što nema lijekova i što ljudi sami nabavljaju lijekove. Zašto su dobavljači rastjerani sa tendera, to je pitanje koje treba postaviti. Svaka ozbiljna evropska država raspisuje tendere na duži period pa dobije i veću količinu po nižoj cijeni, а ovdje se raspisuje na period od šest do 12 mjeseci, a količinski na oko sedam mjeseci“, ogorčen je predsjednik Udruženja onkologa RS Saša Jungić.
Kako medicinari ističu, na tenderima se uvijek biraju najniže cijene, ali niko ne postavlja pitanje kvaliteta tog lijeka. Problem su, kako ističu, lijekovi koji se nabavljaju iz trećih zemalja, jer „nisu do kraja ispitani“.
„Imamo takve lijekove na raspolaganju, a onda se od ljekara očekuje čudo u liječenju pacijenata. Ako nema lijekova starije generacije, ima onih koji su noviji“, kratko je nedavno za CAPITAL prokomentarisao predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS Miodrag Femić.
CAPITAL: Žana Gauk