BEOGRAD, Premijer Srbije Ana Brnabić otvorila je danas u Krivaji kod Bačke Topole prvu digitalnu farmu u Srbiji i regionu, koja će poljoprivrednicima omogućiti da smanje rizik u proizvodnji, troše manje vode i đubriva i ulože manje sredstava, a dobiju veće prinose.
Brnabićeva je rekla da otvaranje digitalne farme, čije je korištenje besplatno, pokazuje da je Srbija lider u regionu i da može da postane lider u Evropi kada je riječ o digitalizaciji i novim tehnologijama u poljoprivredi.
Platformu je kreirao Institut “BioSens” iz Novog Sada u saradnji sa poljoprivrednim proizvođačem “Krivaja”, a Brnabićeva je najavila da će Vlada uložiti 14 miliona evra u izgradnju zgrade tog instituta, koji će biti evropski centar naučne izvrsnosti.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da je poljoprivreda u Srbiji važan pokretač i faktor razvoja, te da je u prethodnih šest-sedam godina izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije udvostručen.
Fabrici je najavio da će EU nastaviti da pruža podršku Srbiji u inovacijama kroz projekat “Horizonti 2020”, kao i srpskoj poljoprivredi kroz IPARD program, kojim će biti obezbijeđeno 175 miliona evra podrške.
Digitalna farma osmišljena je u okviru projekta ANTARES, koji zajednički finansiraju EU i Vlada Srbije.
Farma ima fizički dio – savremenu opremu, alate i mehanizaciju, ali i virtuelni – platformu “Agrosens” za praćenje usjeva koju poljoprivrednici koriste od oktobra.
Ova platforma poljoprivrednicima obezbjeđuje besplatno dostupne satelitske snimke Evropske svemirske agencije, iz koje se na svakih pet dana može dobiti snimak parcele, na osnovu kojeg istraživači sa Instituta “BioSens” daju izvještaj o stanju usjeva.
Može se dobiti i precizna vremenska prognoza za određenu lokaciju, kao i meteorološki podaci o tome koliko je vode akumulirano na parceli.
Na farmi će poljoprivrednici moći da nauče kako nove tehnologije mogu da im pomognu da unaprijede proizvodnju, od pripreme zemljišta, sjetve, navodnjavanja, ishrane bilja, do žetve i radova na pripremi naredne sezone.
Poljoprivrednici će moći da se informišu i o primjeni dronova koji mapiraju teren, prate rast kultura, otkrivaju bolesti usjeva, jer kada se usjevi posmatraju iz vazduha, vide se dijelovi parcele koji lošije napreduju, pa se mogu sprovesti lokalne mjere.