BEOGRAD – Ključni potezi koje Vlada Srbije treba da preduzme u narednom periodu kako bi održala dobro skockan budžet su smanjenje javnog duga, reforma javnog sektora, odnosno javnih i državnih preduzeća, kao i veći rast privrede.
Ovo je siže preporuka Fiskalnog savjeta, sa profesorom Pavlom Petrovićem na čelu, koji će biti predstavljen na Kopaonik biznis forumu od 4. do 7. marta. Okosnica analize Fiskalnog savjeta je reforma javnog sektora i, kako su naveli autori, “zaključavanje” uravnoteženog budžeta u Srbiji.
“Javne finansije još uvijek nisu bezbjedne jer je javni dug i dalje previsok. Za zemlje poput Srbije, gornja granica održivog javnog duga je oko 50 odsto BDP-a, a sve preko toga predstavlja zonu povećanog rizika. Ukoliko bi Srbija novu međunarodnu recesiju, koja će u dužem roku nesumnjivo ponovo doći, dočekala sa tako visokim javnim dugom, to vrlo lako može da dovede do ozbiljne fiskalne krize praćene velikim padom životnog standarda građana”, upozorava Fiskalni savjet.
Prema njihovim riječima, da bi javni dug pao na ispod 50 odsto BDP-a, minus u državnoj kasi ne smije da pređe 0,5 odsto BDP-a najmanje još pet godina.
“Takođe, još uvijek postoje ogromni fiskalni rizici koji mogu iznutra da ugroze javne finansije. Oni najvećim dijelom dolaze iz nereformisanog javnog sektora, prije svega javnih i državnih preduzeća, brojnih tužbi pred domaćim i međunarodnim sudovima koje imaju različiti povjerioci, ali i usljed produženog trajanja privremenih mijera fiskalne konsolidacije, kao što je umanjenje penzija”, navodi Fiskalni savet.
Ništa manje važno nije ni to da privredni rast mora biti mnogo veći, uz važnu napomenu Savjeta da on ne smije da se oslanja na povećanu državnu potrošnju.
“Ideje da Srbija može održivo da poveća privredni rast povećanjem državne potrošnje su pogrešne i više puta demantovane. Tako je nakon 2009. privredni rast Srbije bio najniži upravo u godinama kada je i deficit bio najveći. Usljed previsoke potrošnje države i brzo rastućeg javnog duga, prijetila je neposredna opasnost od izbijanja duboke krize”, ističu predstavnici Fiskalnog saveta.
Kako navode, vjerovatno najvažnija mjera za povećanje investicija i privrednog rasta u Srbiji je poboljšanje investicionog ambijenta, a u okviru toga vladavina prava.
Blic