BANJALUKA – Drvoprerađivači u RS nastavili su da bilježe odlične rezultate u plasmanu domaćih proizvoda na inostrano tržište, a samo u prošloj godini izvoz drveta i namještaja povećan je za skoro 70 miliona maraka i premašio je 560 miliona KM.
Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene u 2017. u oblasti drvne industrije iznosio je 677,49 miliona maraka. Od tog iznosa na izvoz iz RS odnosi se 560,42 miliona maraka, što je za 68,50 miliona više u odnosu na godinu ranije.
Rastao je i uvoz, ali mnogo sporijim intenzitetom. Tako su na domaće tržište lani stigli drvo i namještaj u vrijednosti od 117,06 miliona maraka, što je povećanje za svega 3,21 milion maraka. Na kraju je plus u trgovini dostigao 443,36 miliona KM.
Ostvareni rezultati izvoza drvne industrije u 2017. najbolji su od kada postoji RS, a drvoprerađivači ističu da im je cilj da obim spoljnotrgovinske razmjene dostigne milijardu KM.
– Dobre rezultate bilježimo zahvaljujući povećanom učešću u proizvodnji robe sa dodatom vrijednošću, odnosno skupljih proizvoda. Imali smo čak i blagi pad fizičkog obima proizvodnje, ali smo ipak ostvarili pozitivne stope rasta u spoljnotrgovinskoj razmjeni. Uporedo s tim pokazateljima rastao je i broj radnika u preradi drveta i proizvodnji namještaja – kazao je sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS Lazo Šinik.
Naglasio je da trendovi u drvoprerađivačkoj industriji mogu biti održivi ako preduzeća budu snabdijevana dovoljnom količinom sirovine i ugovori budu zaključivani na godišnjem nivou, što je i bio slučaj za ovu godinu.
– Start ove godine nam ide naruku. Proizvodnja je počela ranije nego lani. Očekujemo da ostvarimo i veći fizički obim proizvodnje – kazao je Šinik
U preduzeću “Gavranović” iz Prijedora, koje se bavi proizvodnjom namještaja, kažu da je prošla godina bila solidna za ovu firmu.
– Očekujemo da situacija ove godine bude mnogo bolja. Već smo počeli da užurbano radimo. Imamo dogovorene velike poslove za tržište Njemačke i Austrije. Ostaje da vidimo kako ćemo proći. Mi očekujemo dobro, ali nikada se ne zna – kaže direktor preduzeća “Gavranović” Pero Gavranović.
Radna snaga
Lazo Šinik je naveo da su preduzeća iz oblasti drvne industrije suočena sa nedostatkom kvalifikovane radne snage.
– Migracije stanovništva ostavljaju velike posljedice. Bolji rezultati i rast proizvodnje zahtijevaju i veći broj kvalifikovanih radnika, ali njih je sve manje na domaćem tržištu – kazao je Šinik.