SARAJEVO, Za Bosnu i Hercegovinu Turska će i ove godine da bude glavno tržište za izvoz brašna, potvrđuje ministar spoljne trgovine Mirko Šarović.
Nakon sastanka sa mlinarima u Bijeljini podvučena je crta, 103 hiljade tona brašna, 40 hiljada tona žita, izvezeno je prošle godine u tu zemlju.
To je duplo više nego 2016. pa i ne čudi što je zarada na kraju bila veća od 70 miliona maraka.
“Turska je imala namjeru da kroz diplomatsku notu da aranžman u 2018. godini svede na 30 hiljada. No, kroz pregovore koji su bili prije nekoliko dana u Vladi Turske u Ankari, obezbijeđeno je minimum 85 hiljada tona.
Među izvoznicima su i Brčaci. Pet mlinova formiralo je klaster i tako stvorili kapacitete od 250 tona dnevno”, rekao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
“Prošle smo godine prvi put izvezli 4.550 tona brašna na Tursko tržište”, rekao je vlasnik mlina „Ćosić“ iz Brčkog Miroslav Ćosić.
Polovina izvezenih količina su sa domaćih njiva, ostatak je iz uvoza, uglavnom iz Srbije. Razlog malog otkupa od domaćih proizvođača mlinari pravdaju lošim kvalitetom pšenice, jer je domaćim proizvođačima prinos u prvom planu. Poljoprivrednici uvjeravaju da takve ocjene baš i ne stoje.
“Mi bismo svi voljeli da to bude odgovarajuća težina i dobrog kvaliteta, ali glavni uzrok je godina. Godina bude loše i ne može se proizvesti pšenica kakvu mlinari hoće. Ništa oni skoro ni bolju pšenicu ne uvezu”, rekao je poljoprivrednik iz Brčkog Drago Novaković.
O ovogodišnjem prinosu tek će se pričati, ali već sada je izvjesno da bi nakon goriva i brašno, kako najavljuju mlinari, moglo da za petaestak dana poskupi za oko pet odsto. Sve zbog većih akciza i novih cijena goriva. ATV