– Radivojac: Postavlja se pitanje da li je isplativo zaduživati se na stranom tržištu
– Sama činjenica da se pregovara sa MMF-om ukazuje na to da situacija u zemlji nije povoljna
BANJALUKA – Pojavljivanje Republike Srpske na međunarodnom finansijskom tržištu, koje je najavljeno u ovoj godini, bilo bi dobro zbog sticanja međunarodnog kredibiliteta, ali pribavljanje novca u inostranstvu moglo bi da bude znatno skuplje nego na domaćem, s obzirom na loš kreditni rejting koji BiH i RS imaju, ocijenili su za portal CAPITAL ekonomski analitičari.
Odlukom o dugoročnom zaduživanju RS u ovoj godini, između ostalog, predviđena je i emisija obveznica na međunarodnom finansijskom tržištu. Kao okvirni uslovi za ovo zaduženje navedeni su maksimalan rok otplate do 15 godina i maksimalna kamatna stopa do šest odsto godišnje.
Konkretan datum i iznos emisije još uvijek nije poznat, a ministar finansija RS je najavio da se to očekuje u prvoj polovini ove godine.
Loš kreditni rejting onemogućava jeftino zaduživanje
Ekonomsti sa kojima smo razgovarali kažu da će, s obzirom na to da se kamata na do sada emitovane obveznice RS na Banjalučkoj berzi kretala između 3,25 odsto i šest odsto smatraju, biti gotovo nemoguće takvu kamatu dobiti na stranom tržištu.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Goran Radivojac kaže da je pitanje da li i na kojim tržištima RS može da se pojavi kao emitent bez garancije BiH, a da je drugo pitanje kamata po kojoj će se moći zadužiti.
„Vjerujem da su u Ministarsvu finansija dobro ispitali teren po ovom pitanju i da imaju provjerenu informaciju da li se RS kao emitent može pojaviti na međunarodnom tržištu. S druge strane, kreditni rejting RS nije baš najbolji, što znači da ćemo morati ponuditi mnogo više kamatne stope u odnosu na druge, pa se postavlja pitanje koliko je isplativije zaduživati se na stranom tržištu, ako se već možemo zadužiti na domaćem“, rekao je Radivojac.
Radivojac je istakao da postoji mogućnost i da Vlada ovom emisijom želi da, u dogovoru sa kreditorima, prepakuje ogroman spoljni dug što, prema njegovoj ocjeni, može biti interesantno.
„Ukoliko je to u pitanju, sigurno će i MMF tražiti da bude uključen, a to bi, opet, moglo da dovede u pitanje uspjeh emisije s obzirom na to da oni uvijek imaju rigorozne uslove“, kazao je Radivojac.
Grujić: Zaduživanje po kamatnim stopama koje su već ostvarene u RS bilo bi iznenađenje
Član Udruženja ekonomista RS „SWOT“ Miloš Grujić ističe da je glavni motiv izlaska na strana tržišta pribavljanje jeftinijeg novca, ali da je to malo izvjesno.
„Pojavljivanje na međunarodnom tržištu je dobro zbog sticanja međunarodnog boniteta i kredibiliteta, te privlačenja novih izvora novca. Međutim, pribavljanje novca u inostranstvu je upitno, jer imidž RS odnosno BiH, osim povremenih političkih nesuglasica, značajno pogoršavaju izvještaji rejting agencija i autoriteta poput “Forbsa”, Svjetskog ekonomskog foruma, Svjetske banke i Međunarodne finansijske korporacije. Nisam siguran da bi prva emisija na stranom tržištu omogućila nižu kamatnu stopu od one koja je već ostvarena na domaćem tržištu“, kazao je Grujić.
On je istakao da, prema ocjeni agencije Standard & Poor's, BiH ima suvereni kreditni rejting „B sa stabilnim izgledima” koji imaju još Nigerija, Pakistan i Uganda.
„Prinosi na desetogodišnje obveznice ovih zemalja su 14,8 odsto, 7,9 odsto i 14,2 odsto. S obzirom na metodologiju dodjeljivanja kreditnog rejtinga malo je vjerovatno da bi RS imala drugačiji kreditni rejting od BiH. U skladu sa tim, emisija obveznica po kamatnim stopama koje su već ostvarene ovdje predstavljala bi pozitivno iznenađenje“, naglasio je Grujić.
Dodao je i da je Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga “Mudis investors servis” potvrdila Republici Srpskoj kreditni rejting “B3 sa stabilnim izgledima”. Ovaj kreditni rejting predstavlja nizak kreditni rejting i označava visok kreditni rizik.
Naglasio je i da sama činjenica da zemlja pregovara sa MMF-om o bilo kojem aranžmanu ukazuje na to da situacija u zemlji nije povoljna.
Ipak, istakao je da u praksi, veliki institucionalni investitori ne posmatraju samo kreditni rejting već i druge pokazatelje, a kao primjer je naveo Grčku koja ima lošiji kreditni rejting od RS i BiH, a nedavno se zadužila po kamatnoj stopi od 5,5 odsto.
Tegeltija: Pokušaćemo da izađemo na međunarodno tržište u prvoj polovini godine
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je nedavno da RS u ovoj godini planira dugoročno da se zaduži 477 miliona, te da će jedan od načina obezbjeđenja novca biti i emitovanje obveznica na stranom tržištu.
„Čvrsto smo odlučili da pokušamo ove godine da izađemo sami na međunarodno finansijsko tržište“, rekao je Tegeltija.
On je istakao da je RS već nekoliko godina pokušavala zajedno sa Svjetskom bankom i ostalim institucijama u BiH da izađe na međunarodno finansijsko tržište, al da u tome nije imala podršku.
„BiH je jedina od zemalja regiona koje nije izašla na međunarodno finansijsko tržište. Mi ćemo to pokušati u prvoj polovini 2018. godine. Prvi izlazak će, naravno, biti mnogo teži. Najvjerovatnije će biti i nešto nepovoljniji finansijski uslovi, ali smatramo da bi to bio prvorazredni uspjeh Republike Srpske ukoliko bi uspjeli“, rekao je tada Tegeltija.
Ukupan javni dug RS koji podliježe zakonskom ograničenju na kraju oktobar 2017. godine bio je 4,2 milijarde KM, što iznosi oko 42,1 odsto BDP-a.
CAPITAL: Marina Čigoja
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo malo jel to znaci da je usvojeni budzet kratak za 477 miliona?