BANJALUKA, Vlada Republike Srpske usvojila je izvještaj o realizaciji Akta Evropske unije /EU/ za mala i srednja preduzeća u Republici Srpskoj.Izvještaj predstavlja dio izvještaja za BiH i sastavni dio Indeksa politike malih i srednjih preduzeća – finalnog izvještaja za zemlje zapadnog Balkana, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću. preduzećaaIndeks politike malih i srednjih preduzeća je alat pomoću kojeg se prati i ocjenjuje napredak u politikama koje podržavaju mala i srednja preduzeća, te procjenjuje usklađivanje tih politika prema dobrim praksama EU.
Indeks je zasnovan na 10 principa akta EU o malim i srednjim preduzećima, među kojima su preduzetničko učenje i žensko preduzetništvo, stečaj i druga prilika, institucionalni i regulatorni okvir za izradu politika malih i srednjih preduzeća, kao i radno okruženje za mala i srednja preduzeća.
Među principima EU su i usluge podrške za mala i srednja preduzeća i startap kompanije, javne nabavke, pristup finansiranju, standardi i tehnički propisi, vještine malih i srednjih preduzeća, inovacije, mala i srednja preduzeća u zelenoj ekonomiji, te internacionalizacija malih i srednjih preduzeća.
“Statistički pokazatelji malih i srednjih preduzeća ukazuju da su mikropreduzeća i dalje dominanatna u privredi Republike Srpske, da je broj zaposlenih najveći u velikim preduzećima i da struktura malih i srednjih preduzeća po djelatnostima ukazuje da najveći broj njih posluje u oblastima trgovine i proizvodnje”, navedeno je u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da Vlada podržava dalje aktivnosti na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja za mala preduzeća u Republici Srpskoj u skladu sa EU Aktom za mala i srednja preduzeća.
U skladu s tim, Vlada zadužuje sva ministarstva da, u okviru svoje resorne nadležnosti, prate dalje ostvarenje EU Akta za mala i srednja preduzeća, kao i da preduzimaju potrebne mjere i aktivnosti radi napretka i realizacije ciljeva propisanih ovim aktom.
Vlada je na današnjoj sjednici usvojila i Prijedlog Akcionog plana za realizaciju Strategije razvoja trgovine Republike Srpske do 2022. godine i zadužila Ministarstvo trgovine i turizma da godišnje izvještava Vladu o njegovoj realizaciji.
Akcioni plan je prateći dio Strategije i njime se definišu mjere i aktivnosti, institucije koje su odgovorne za sprovođenje tih mjera i aktivnosti, te rokovi u kojima se trebaju provesti navedene mjere, a sve s ciljem primjene Strategije.
Ona predviđa stvaranje efikasnog institucionalnog i zakonodavnog okvira za razvoj trgovine Srpske, unapređenje i stimulisanje konkurentnosti domaćih privrednih društava i njihovih proizvoda, ravnomjeran regionalni razvoj trgovine, zastupljenost trgovinske mreže i unapređenje zaštite potrošača.
Vlada Srpske dala je saglasnost na Program rada i Finansijski plan Javnoj ustanovi Dom penzionera Banjaluka za ovu godinu.
“Finansijskim planom planirani su prihodi u ukupnom iznosu od 2.485.600 KM, od čega je predviđeno da se sredstva u iznosu od 100.000 KM obezbijede iz budžeta Republike Srpske”, navedeno je u saopštenju.
Prema analizi prethodnih perioda i nakon višegodišnjeg poslovanja sa gubitkom, čije je smanjenje uslijedilo od 2015. godine, Dom je 2016. godinu završio sa pozitivnim finansijskim rezultatom, a isti rezultat je ostvario i po godišnjem finansijskom izvještaju za 2017. godinu.
Vlada Srpske donijela je rješenje o odobrenju realokacije sredstava Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite, za period 1. januara do 31. decembra 2017. godine, u iznosu od 1.849.523 KM.
Sredstva se odobravaju za sufinansiranje prava na novčanu pomoć i prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica, te zdravstveno osiguranje korisnika navedenih prava i finansiranje prava na podršku u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju za mjesec decembar 2017. godine. Srna