BANJALUKA – Šumski sortimenti, odjeća, obuća, cigarete, duvan, goriva i alkohol samo su dio robe koju su zbog propusta u radu inspektori u Srpskoj prošle godine oduzeli od privrednih subjekata i izrekli im kazne ukupne vrijednosti 4,29 miliona maraka.
Prema preliminarnim rezultatima Inspektorata RS, inspektori su u unutrašnjem prometu lani obavili 27.272 kontrole, u kojima su u 7.706 slučajeva ili 28 odsto utvrdili propuste u radu.
– Zbog počinjenih prekršaja izdato je 3.398 prekršajnih naloga u vrijednosti od 4,29 miliona KM, a nadležnim sudovima su podnesene 144 prekršajne i dvije krivične prijave – rekla je portparolka Inspektorata Dušanka Makivić i dodala da su inspektori godinu ranije subjektima izrekli kazne u vrijednosti od 4,81 milion maraka.
Prema riječima Makivićeve, prošle godine je zbog bespravne sječe oduzeto 1.972 kubnih metara šumskih drvnih sortimenata, čija je procijenjena vrijednost 148.128 KM.
– Inspektori su oduzeli i raznu robu bez porijekla koja se nelegalno prometovala, a čija je procijenjena vrijednost iznosila 30.000 KM. Među tom robom bilo je odjeće, obuće, cigareta, tečnih naftnih goriva, alkoholnih i bezalkoholnih pića – rekla je Makivićeva. Dodala je da je po nalogu inspekcije uništeno 5.284 kilograma prehrambenih namirnica i to mesa, proizvoda od mesa, ribe, začina, osvježavajućih pića, konditorskih i mliječnih proizvoda.
– Roba je uništavana zbog isteklog roka upotrebe, izmijenjenih senzornih svojstava, nepotpunih ili nepostojećih deklaracija – objasnila je Makivićeva.
Direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovica Bratić ističe da 4,29 miliona maraka kazni nije alarmantna brojka koja bi trebalo da zabrinjava privrednike, ali dodaje da inspektori treba više da primjenjuju preventivne, a ne kaznene mjere.
– Onaj ko tek otvara radnju najčešće ne poznaje zakone i često se nađe u poziciju da nesavjesno pravi propuste u radu za koje bude kažnjen. U takvim slučajevima im treba pomoći, edukovati ih a ne kažnjavati, jer represivne mjere mogu dovesti do zatvaranja radnji – rekao je Bratić.
Pojasnio je da se zbog parafiskalnih nameta i strogih zakonskih propisa mnogi odlučuju na ilegalan rad rizikujući da budu otkriveni.
– Nemamo ništa protiv da inspekcija radi svoj posao, ali zbog ilegalnih radnji ne treba kažnjavati one koji rade legalno zbog manjih propusta. Nekada je opomena daleko efikasnija od kazne – rekao je Bratić.
Predsjednik Udruženja potrošača Zvono iz Bijeljine Jovan Vasilić pozdravlja kontrole inspektora i naglašava da se objekti u kojima se proizvodi i prodaje hrana treba svakodnevno da kontrolišu kako na tržištu ne bi završile namirnice koje bi mogle ugroziti zdravlje stanovništva.
– Uprkos kontrolama i kaznama inspektora, roba sa isteklim rokom trajanja se zna naći na rafovima marketa i korpama potrošača – rekao je Vasilić i dodao da inspektori posebnu pažnju treba da usmjere na kontrolu dječijih igračaka koje često sadrže materije opasne po djecu.
Radnici
U Inspektoratu su istakli da je prošle godine kontrolisano 14.219 zaposlenih, od čega 531 radnik nije imao zaključen ugovor o radu. Dodali su da je lani bilo 12 povreda na radu sa smrtnim ishodom, dok je teže povrede zadobilo 92 zaposlenih. Glas Srpske