– „Lanaco“ i dalje u vođstvu: 23 tendera – 5,5 miliona KM
– Univerzitetski klinički centar Republike Srpske „Prointeru“ u oktobru namijenio posao vrijedan 2,3 miliona KM
– Dvije firme odnijele pobjede na 135 tendera i potpisale ugovore vrijedne 46,4 miliona KM
– Miraščija: Namještanje specifikacija u tenderskoj dokumentaciji za ove dvije firme postaje drsko
BANJALUKA – „Lanaco“ i „Pronter“, vodeće IT firme u Republici Srpskoj, godinu završavaju vladavinom na tenderima javnih preduzeća i institucija s kojima su od septembra do kraja decembra potpisale ugovore teške ukupno 10 miliona KM. Godinu će tako završiti pobjedom na oko 135 tendera vrijednih 46,4 miliona KM, pokazalo je novo istraživanje poslovnog portala CAPITAL.ba.
U poretku se zasad ništa nije promijenilo – „Lanaco“ je pobjedu odnio na 24 tendera vrijednih oko 5,5 miliona KM. „Prointer“ je na 13 javnih nabavki pobijedio u trci za oko 4,5 miliona KM.
„Lanacu“ su za samo mjesec dana, od 21. novembra do 20. decembra, dodijeljeni ugovori vrijedni oko pet miliona KM. Ubjedljivo najveći, težak oko 2,7 miliona KM, dodijeljen mu je je 13. decembra sa Upravom za indirektno oporezivanje BiH i to za izradu njene platforme za rezervnu lokaciju informacionog sistema.
Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka IDDEEA dodijelila je 21. novembra posao vrijedan oko 840.000 KM ovoj firmi i Agenciji za komercijalnu djelatnost iz Zagreba, a u vezi sa izradom potvrde o vlasništvu vozila i registraciji.
UIO BiH očigledno je bila zadovoljna uslugama „Lanaca“ pa ga je kao najpovoljnijeg ponuđača odabrala za nabavku kompjutera i telefona. Za ovaj posao banjalučka firma inkasiraće oko 466.000 KM.
Zanimljivo, ovi IT stručnjaci u posljednja dva mjeseca ugovore su potpisivali sa Elektroprivredom BiH – 116.812 KM, Kancelarijom koordinatora za reformu javne uprave Sarajevo – 301.621 KM, banjalučkom Toplanom – 172.000 KM i Elektrokrajinom – 259.000 KM.
„Prointeru“ od UKC RS 2,3 miliona KM
„Prointer“, iako osnovan 2015. godine, nevjerovatnom brzinom ušao je u gotovo sve institucije, javna preduzeća i ustanove u Republici Srpskoj. Milionski ugovor namijenio mu je Univerzitetski klinički centar RS koji će mu za aktivnu mrežnu opremu i povezivanje isplatiti 2,3 miliona KM. Ovaj posao zaključen je početkom oktobra.
Mervan Miraščija iz Fonda otvorenog društva BiH nedavno je za CAPITAL izjavio da namještanje specifikacija u tenderskoj dokumentaciji za „Lanaco“ i „Prointer“ postaje drsko, a onda se dotakao i upravo ove javne nabavke UKC RS.
„Konkretno u slučaju Univerzitetskog kliničkog centra RS i tendera na kojem je pobijedio ‘Prointer’ bilo je riječi o potpunom odstupanju od vrijednosti za 0,1 odsto. Neki dijelovi tehničke specifikacije uopšte se ne prevode, nego se u tenderskoj dokumentaciji nalaze na engleskom jeziku. Kada pogledate sve detalje, jasno je kome je tender namješten“, istakao je Miraščija.
Serverska, komunikaciona, aktivna i pasivna mrežna oprema bila je neophodna Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“, a na tenderu teškom 591.000 KM, dakako, pobijedio je „Prointer“.
Ova firma posebno je draga Poreskoj upravi RS, s kojom je za tri mjeseca potpisala četiri ugovora vrijedna oko 615.000 KM. Poreznici su 468.000 KM izdvojili samo za opremu i proširenje serverskog sistema.
Od „Prointera“ ne bježi ni Vlada RS koja ga je 25. decembra počastila sa 287.000 KM. Zauzvrat „Prointerova“ IT ekipa održavaće Vladin data centar i infrastrukturu informacionog sistema.
Desetine hiljada maraka vrijedne poslove ova firma potpisala je sa Elektroprivredom RS – 233.861 KM, Zavodom za zapošljavanje RS – 160.000 KM, Fondom zdravstvenog osiguranja RS – 150.000 KM, Ministarstvom finansija RS – 45.000 KM.
Za prvih devet mjeseci 2017. – više od 35 miliona KM
“Prointer”, “Lanaco” i “MMSCODE”, kako je pokazalo ranije istraživanje CAPITAL-a, za prvih devet mjeseci ove godine sa javnim preduzećima i institucijama potpisali su ugovore u vrijednosti većoj od 35 miliona KM.
I u tom periodu vodeći je bio“Lanaco” koji je odnio pobjedu na pedesetak tendera vrijednih oko 19,7 miliona KM. “Prointer” je pobijedio na isto toliko tendera vrijednosti oko 16,7 miliona KM. Dvije javne nabavke na kojima je najbolju ponudu dao “MMSCODE” bile su vrijedne oko 630.000 KM.
“Prointer”, zajedno sa beogradskim ogrankom iste firme, ali i “ Lanacom”, mahom je bio potpisan kao jedan od najpovoljnijih ponuđača na milionski teškim javnim nabavkama koje su raspisivale Elektroprenos BiH – 2,5 miliona KM, Elektroprivreda RS – 2,4 miliona KM i Poreska uprava RS – čak 7,1 milion KM.
Za ovu firmu u više navrata nezvanično je, bez konkretnih dokaza, isticano da iza nje stoji Igor Dodik, sin predsjednika RS Milorada Dodika, iako je on to nekoliko puta demantovao. Kao drugi vlasnik spominjao se Slaviša Kokeza.
CAPITAL je početkom septembra uputio pitanja o tome koje su prednosti ove firme u odnosu na ostale IT firme na tržištu BiH, s obzirom na desetine dobijenih tendera, ali odgovor nikada nije stigao.
Menadžment „Lanaca“ zadovoljno je trljao ruke u julu kada su izabrani na tenderu Elektroprivrede RS teškom čak 8,5 miliona KM bez PDV-a. Taj posao podijelili su sa banjalučkim i beogradskim “Prointerom”.
Dva mjeseca ranije Ministarstvo prosvjete i kulture RS ovu firmu je odabralo u poslu vrijednom oko 820.000 KM.
Kancelarija za reformu javne uprave Sarajevo u aprilu je ovoj firmi dodijelila posao vrijedan oko 985.000 KM, oko 600.000 KM u aprilu Vlada RS je dala za održavanje informacionog sistema za registraciju poslovnih subjekata.
I mart je bio poslovno dobar mjesec za “Lanaco” jer ga je “Elektrokrajina” odabrala za posao vrijedan oko 872.000 KM.
Posao vrijedan oko 1,3 miliona KM za izradu softvera za elektronsko upravljanje dokumentima za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje BiH, “Lanaco” je opet podijelio sa banjalučkim “Prointerom” i mostarskim “Tcamworkom”.
Dobit slika nemilosrdne borbe
Da je borba za naklonost javnih preduzeća i institucija nemilosrdna pokazuju i finansijske slike “Lanaca” i “Prointera”.
Dobit “Lanaca” prošle godine bila je 7,7 miliona KM i u odnosu na 2015. godinu smanjena je za oko 4,3 miliona KM. Prihodi su u 2016. godini povećani za oko milion KM i iznosili su oko 29 miliona KM, a firma ima i 41 novog radnika.
“Prointer” je dobit od 133.000 KM, koliko je iznosila 2015. godine, u prošloj povećao na više od pola miliona KM. Za to vrijeme prihodi su sa oko 650.000 KM vrtoglavo porasli na 5,2 miliona KM.
Dobit firme MMSCODE, prema riječima Slavka Bojića, bliskog prijatelja predsjednika RS, prošle godine iznosila je 75.000 KM.
CAPITAL: Žana Gauk
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sve bi bilo OK da nešto od ovih poslova završe i naprave ovi pljačkaši iz Prointera. Gdje oni uđu tu trava više ne raste. Bahatost u stilu sina Igora i tate mu Baje.
Nije sporne da su ove firme bliske vlasti RS
ali nije korektno da napišete ovaj članak i ne razdvojite neke činjenice poput toga da je “potpuno druga struktura vlasti” u institucijama kao što su Uprava za Indirektno oporezivanje i Elektroprenos BIH.
kako to opravdati da je sve politički?
da li to znači da ove kompanije igraju za oba tima?
Ovo je lako opravdati. Naime, kontrolu nad Upravom za Indirektno oporezivanje i Elektroprenos BIH imaju zapravo vlade entiteta. U elektroprenosu BIH sve se dogovaraju Baja i Covic, i oni odredjuju ko ce da radi koji posao, pa je jasno zasto tamo rade Lanaco i Prointer, alii B4B Zagreb koji Covic gura gdje god stigne. U Upravi za indirektno, Bajina ljubimica i jos nekih njegovih drugara je gdja. Svetlana Perkovic, rukovodilac IT i tamo osim Lanaca i sada Prointera tesko da moze ko proci. Inace gdja Perkovic voli pare vise od bilo cega, a sto i nebi kada gura milionske projekte koji su 5 puta naduvani ali i nepotrebni. Bilo kakav razgovor sa njom zavrsava u Lanacu i Prointeru i nije joj strano da vam kaze da ipak preko ovih firmi pokusate da nesto uraditie ako zelite u Upravi za indirektno oporezivanje.
Perkovicku iz Uprave za indirektno treba istraziti i to ozbiljno, jer na regionalnom nivou se prica da sve u vezi IT mora ici preko Lanaca i sada Prointera. Za ovih godina dodicna se obogatilia sto se moze vidijeti na njoj, njenoj imovini. Cak sta vise, postala je i bahata u zahtjevima jer se Nebojsa Ninic zali stalno kako su troskovi sve veci i veci.
Perkovicka se uplusala za nekoliko stotina hiljada maraka na projektu “Nabavka softvera za elektronsko upravljanje dokumentima” koji je za poslednje dvije godine u 3 faze do sada kostao 3.500.000KM sto nije zabiljezeno u istoriji RS, BIH, a bogami i sire. Nosioci ovog posla, kao jedini pondudjaci su Lanaco i Prointer. Sve u prilog predhodnim komentarima. SIPA mora da reaguje i istrazi. Projekat je vec propao jer ulaganje od 3.5 miliona KM nije moguce nicim opravdati za narednih 10 godina. Onako kako to Lanaco i Prointer rade, samo daj licence i licence koje nista ne rade ali svake godine treba placati nekoliko stotina hiljada KM ili milion KM kako ce vjerovatno naduvati.
Dodela objavljena: 08.01.2018.
Dodjela tendera – Nabavka softvera za elektronsko upravljanje dokumentima- faza III
Oglašavač: Uprava za indirektno – neizravno oporezivanje BiH
Izvor: Portal javnih nabavki BiH
OBAVJEŠTENJE O DODJELI UGOVORA
743-1-1-130-5-3/18
Broj obavještenja o nabavci
743-1-1-130-3-144/17
Konačna ukupna vrijednost ugovora/okvirnog sporazma bez PDV-a u KM: 1.110.000KM
Gdja. Perković u Upravi za indirektno, po naredbi gdin. Džakule sada sve poslove gura na Prointer. Sin Igor je dobio zadatak od tate Milorada i Dragana Čovića da je to njegova prćija, kao i Elektroprenos BIH. To se može vidjeti i po spominjanom projektu-tenderu za dokument menadzment projektu koji je započeo Lanaco, a sada zadnje dvije faze preuzeo Prointer.