VAŠINGTON – Američka banka Goldman Saks očekuje udarac od pet milijardi dolara na dobitke ostvarene u četvrtom kvartalu, kao i u celoj 2017. zbog usvojenih poreskih reformi.
Ova njujorška banka je među prvima objavila detalje o tome kako će promjene poreskog zakona uticati na način upravljanja novcem “parkiranim” u inostranstvu, navodi agencija AP.
Dvije trećine štete, koju Goldman Saks procjenjuje na ukupno pet milijardi dolara, duguju se promjeni poreza na repatrijaciju sredstava, odnosno na troškove vezane za vraćanje novca iz inostranstva u SAD, saopštila je banka.
Ostatak se odnosi na “efekte sprovođenja teritorijalnog poreskog sistema i ponovne procjene odloženih poreskih sredstava po nižim stopama korporativnog poreza”.
Nova poreska reforma uvodi diskontovani jednokratni namet na novac koji se drži u inostranstvu od 15,5 odsto na zaradu u gotovini ili u drugoj likvidnoj aktivi, i od 8,0 odsto na zaradu od teže utržive imovine. Američka kompanije su pronašle način da ne kršeći zakone prebace svoj kapital u inostranstvo kako bi izbjegle više korporativne poreske stope u SAD.
Očekivalo se, međutim, da će izmjene poreskog zakona natjerati neke od njih da vrate novac u zemlju. Procjenjuje se da američke firme u inostranstvu drže oko 2.500 milijardi dolara ili više.
B92