SARAJEVO – Međunarodni monetarni fond (MMF) mogao bi početkom iduće godine odobriti BiH novu tranšu u iznosu od 148,2 miliona maraka ako vlasti FBiH ispune i preostale uslove iz proširenog aranžmana koji je sklopljen sa ovom međunarodnom institucijom.
Misija MMF-a boravila je u BiH u periodu od 19. do 22 decembra i sa predstavnicima domaćih vlasti razgovarala o prvom pregledu programa koji dobija podršku iz kreditne linije za proširene aranžmane.
– Vlasti u BiH su ispunile nekoliko uslova tokom proteklih mjeseci. Nedavno je Parlament BiH usvojio povećanje akciza na gorivo, čime će biti deblokirana velika ulaganja u infrastrukturu, finansirana iz spoljnih izvora. Pored toga, Narodna skupština RS usvojila je budžet za 2018. godinu u skladu sa našim preporukama – kazao je šef Misije MMF-a za BiH Nadim Ilahi.
Naglasio je da vlasti u narednim danima treba da se bave ispunjenjem preostalih uslova.
– Očekujemo da će Parlament FBiH usvojiti budžet za iduću godinu u skladu sa našim preporukama, a Vlada FBiH izvršiti temeljnu procjenu “BH Telekoma” i “HT Mostara”. Očekujem da će Izvršni odbor MMF-a, nakon ispunjenja niza uslova, početkom 2018. godine razmatrati zaključenje prvog pregleda – kazao je Ilahi i dodao da će BiH nakon odobrenja Izvršnog odbora MMF-a biti doznačeno 76 miliona evra, odnosno 148 miliona KM.
Predstavnici vlasti u BiH obavezali su se u ranije upućenom pismu namjere MMF-u da će Parlament BiH do kraja septembra 2016. godine odobriti povećanje akciza, ali to nije ispunjeno sve do prije nekoliko dana. Zbog toga je stopiran kreditni aranžman vrijedan 1,1 milijardu maraka iz kojeg je BiH dobila samo jednu tranšu tešku 150 miliona maraka.
Predstavnički dom Parlamentara BiH usvojio je tek nedavno iz petog pokušaja set zakona o akcizama čime je ispunjen jedan od najvažnijih uslova MMF-a. Ovim zakonskim rješenjem predviđeno je povećanje akcize na biogoriva i biotečnosti, te putarine za 0,15 feninga na ostale vrste goriva.
Da bi moglo doći do deblokade kredita MMF-a najavili su i predstavnici Srpske nakon sjednice Fiskalnog savjeta BiH, koja je održana ove sedmice u Sarajevu.
– Najteži dio posla je na entitetskim institucijama i nećemo dozvoliti da aranžman sa MMF-om bude talac političkih igara u Parlamentu BiH. Sve ide u dobrom pravcu i gotovo sve je usaglašeno. Ostale su još dvije-tri stvari i potrebno je neko vrijeme da to bude usaglašeno. Važno je da smo našli formulu da aranžman sa MMF-om neće upasti u političke zamke kao što je bilo u prethodnom periodu – kazala je tada premijerka Srpske Željka Cvijanović.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija kazao je da je za nastavak aranžmana potrebno usvojiti budžete institucija BiH i FBiH.
– Budžeti još nisu usvojeni ni u FBiH ni u Parlamentu BiH. Koliko sam čuo u Sarajevu postoji opravdani strah da bi to moglo i da kasni. Aranžman sa MMF-om neće ništa promijeniti u RS. Mi smo sve politike definisane reformskom agendom sprovodili i kada nismo imali aranžman i sprovodićemo ih i dalje – kazao je Tegeltija.
Kredit koji je Odbor izvršnih direktora MMF-a odobrio BiH je najpovoljniji vid zaduživanja jer je kamatna stopa 1,05 odsto, ali ga prate i uslovi koji se tiču sprovođenja reformi. Na samom početku aranžmana bilo je predviđeno da će povlačenje kredita trajati tri godine.
Stojanović: Talas poskupljenja
Član Glavnog odbora SDS-a Tomica Stojanović smatra da će nakon stupanja na snagu zakona o akcizama svaki građanin po jednom rezervoaru goriva plaćati oko deset KM više u odnosu na dosadašnju cijenu, odnosno oko 400 KM više na godišnjem nivou.
– Gorivo će biti skuplje za 18 feninga, a uvećanje cijene transporta. Sve ovo će dovesti do povećanja cijene ostalih životnih potrepština i velikog broja usluga u prevozu – kaže Stojanović. Glas Srpske