BEOGRAD, Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić rekao je da bi Srbija mogla da postane trgovinski “hab” /čvorište/ i u dalekoj većoj mjeri tranzitna zemlja, ukoliko kroz nju prođe nastavak “Turskog toka”.
Antić je istakao da je riječ o gasovodu koji bi bio neka vrsta nastavka “Turskog toka”, a preko Bugarske i Srbije išao bi na Mađarsku i poslije na Austriju.
“U slučaju tog velikog tranzita i kada tome dodamo proširenje podzemnog skladišta Banatski dvor i njegov novi kapacitet od 750 miliona, Srbija može da postane neki trgovinski `hab` i taj gas da distribuira i u okolne zemlje”, rekao je Antić za RTS.
On je naveo da je mogućnost prodaje gasa drugim zemljama pogotovo interesantna i atraktivna u smislu novih projekata koji se realizuju bilo da je riječ o interkonekcijama ili kada o velikom gasnom projektu o kome se ozbiljno razmišlja i koji se planira.
Govoreći o potpisanim aneksima u Moskvi u oblasti energetike, Antić je istakao da se zbog sve veće potrošnje gasa u Srbiji, pojavila potreba da se sa ruskim partnerima razgovara o dodatnim količinama gasa.
On je napomenuo da aneksi omogućavaju dodatne količine gasa i da Srbija može da prodaje dodatne količine gasa, odnosno da “Srbijagas” može na tržištu i drugih zemalja da plasira određene količine.
“Mi sada imamo na raspolaganju 33 odsto više gasa nego što je bilo po postojećem ugovoru. U ugovoru se navodi da je ključna tačka isporuke na srpsko-mađarskoj granici što je dobro za našu energetsku bezbednost i za neke scenarije vezane za poremećaje tranzita gasa. A konačno imamo taj element koji nam omogućava da Srbija može i da prodaje”, objasnio je Antić.
Kada je riječ o gasovodu koji Srbiju treba da poveže sa Bugarskom, Antić je rekao da će u narednoj godini biti bliži početak izgradnje te gasne interkonekcije, koji je prije svega vezan za približavanje Srbije gasnim projektima vezanim za Kaspijski basen.
“Drugi projekat i ono o čemu govorimo je veliki gasovod od bugarsko-srpske granice do srpsko-mađarske granice. Puno toga planiramo sve to sa ciljem da Srbija kada je o gasu reč postane energetski u potpunosti bezbedna zemlja. Mi to objektivno u većoj meri jesmo i sada”, dodao je Antić.
On je naglasio da je neophodna brža gasifikacija Srbije jer nijedan veliki investitor koji planira neku ozbiljnu i masovnu proizvodnju ne može da uđe u dogovor sa državom ako nema obezbijeđenu kompletnu infrastrukturu na tim lokacijama, kada je rioječ o snabdijevanju strujom i gasom.
“Politika Vlade je da razvijamo unutrašnji gasnotransportni sistem u Srbiji i da dovodimo gas pre svega u krajeve gde planiramo stvaranje novih industrijskih zona – zapadna Srbija, deo oko Loznice, ali i Raški okrug, opštine Tutin, Novi Pazar, zatim Južna Srbija. Ozbiljno planiramo i pravac prema Vladičinom Hanu u prvom koraku, ali i Vranje u drugom koraku”, rekao je Antić. srna