SARAJEVO, Predsjedavajući Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti polova Predstavničkog doma parlamenta BiH Mirsad Isaković rekao je da su žene do sada bile manje ili nikako obuhvaćene budžetom, zbog čega se mali dio sredstava izdvaja za nova radna mjesta za žene, njihovu edukaciju, kao i za porodilje, vantjelesnu oplodnju ili izgradnju sigurnih kuća.
Isaković je, na jučešnjoj tematskoj sjednici u Sarajevu pod nazivom “Kako do rodno odgovornog budžeta: uloga parlamenata”, istakao da je važno da se u procesu donošenja budžeta na svim nivoima vlasti vode javne rasprave, da bi žene mogle da ukažu na probleme sa kojima se susreću, te zatraže sredstva u budžetu za rješavanje tih problema, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
“Istovremeno, institucije vlasti u BiH moraju da urade svoj dio posla i da, donošenjem odgovarajućih zakona, urede pitanje rodno osjetljivog budžetiranja, prvenstveno imajući u vidu obaveze BiH u procesu evropskih integracija”, naglasio je Isaković.
Ocjenjujući da su u BiH napravljeni značajni pomaci u vezi sa rodno odgovornim budžetiranjem, predstavnik Agencije za ravnopravnost polova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH Kika Babić Svetlin navela je da institucije na različitim nivoima vlasti u BiH već sačinjavaju i srednjoročne programe rada koji moraju biti usklađeni sa rodno odgovornim budžetiranjem.
Šef Kancelarije “UN žene” u BiH Dejvid Sanders istakao je da je rješavanje pitanja rodno odgovornog budžetiranja veoma važno na evropskom putu BiH.
Prema njegovim riječima, na predstavnicima zakonodavne vlasti je odgovornost u vođenju ispravne politike, a na predstavnicima izvršne vlasti da ispunjavaju svoje obaveze u vezi sa rodnim budžetiranjem.
Na tematskoj sjednici, kojoj su prisustvovali predstavnici ministarstava zaduženih za realizaciju džender akcionog plana BiH, te mlade aktivistkinje koje rade na projektima nevladinih organizacija za jačanje aktivizma žena u lokalnim zajednicama, predstavljen je i projekat pod nazivom “Jačanje rodno odgovornog budžeta na nivou institucija BiH”, koji sprovodi Agencija za ravnopravnost polova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, uz podršku Kancelarije UN žene u BiH.
Tematsku sjednicu organizovala je Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti polova, u saradnji sa Agencijom za ravnopravnost polova i uz podršku Kancelarije “UN žene” u BiH. Srna