BANJALUKA, I Fiskalni savjet utvrdio je da je deficit budžeta Srpske za prošlu godinu veći nego što je to prikazala Vlada i to za šest miliona maraka. Ipak, njihova cifra od 50,5 miliona je daleko manja od famoznih 175 koliko je izračunao smijenjeni glavni revizor Duško Šnjegota.
“To su drugi milioni i njima se nismo bavili”, poručuju u Fiskalnom savjetu, jer je to akumulirani deficit nakupljen godinama unazad.
“Možemo ga zvati kako hoćemo, ali i to će doći na naplatu”, kažu ekonomisti.
“Mi moramo posmatrati budžet kao bilans stanje u preduzeću. Vi možete obaveze da prenesete i u sljedeću godinu imate obaveze koje su akumulirane, vi ćete te obaveze da vratite”, navodi Siniša Pepić, ekonomista.
Ipak, kad se saberu svi minusi u kasama države, lokalnih zajednica i socijalnih fondova, deficit je i dalje manji od zakonom dozvoljenih tri odsto BDP-a.
U računicu Fiskalnog savjeta sumnja opozicija koja i danas poručuje da ne vjeruje u nezavisnost te institucije. Kažu da je rupa u državnoj kasi puno veća, iako Vlada naredne godine planira da ostvari rekordni suficit od 125 miliona.
Da je to preambiciozno smatraju i u Fiskalnom savjetu, jer se pojavio novi problem. Osim svojih, Vlada sve više mora vraćati dugove javnih preduzeća.
“Trebа nаglаsiti dа postoji rizik ostvаrenjа budžetskog suficitа zbog moguće povećаne jаvne potrošnje izvаn budžetа.Neefikаsnost jаvnih preduzećа i jаvnih ustаnovа i neblаgovremeno servisirаnje ovih dugovа može imаti negаtivаn uticаj nа likvidnost budžetа i može biti uzrok potencijаnog budžetskog deficitа”, navodi se u mišljenju Fiskalnog savjeta.
Premijerka ne otkriva koja sve preduzeća ne vraćaju redovno ino kredite. Kaže da se radi o Željeznicama, što je godinama poznato i još nekim preduzećima koja Vladi zadaju glavobolju.
“Bilo je preduzeća koja nisu mogla da servisiraju svoja dugovanja, ali evo kroz ova restrukturisanja i nekih drugih ja očekujem da ćemo imati puno bolja, puno disciplinovanija i puno efikansija preduzeća u javnom sektoru”, izjavila je Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS.
Ako se stanje ne sredi i potrošnja u javnim preduzećima nastavi da izmiče kontroli, od vladinog plana da se suficitom pokriju dugovi neće biti ništa.
To zaključuje u svom izvještaju Fiskalni savjet koji upozorava da bi se u državnoj kasi opet mogao pojaviti manjak. ATV