BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da se odredbama Zakona o dječijoj zaštiti, koji Narodna skupština razmatra u paketu sa Prijedlogom zakona o doprinosu, povećava i proširuje jedno od prava iz oblasti dječije zaštite – pravo na materinski dodatak.
Tegeltija je rekao da bi ovo pravo trebalo da iznosi 405 KM mjesečno za svaku majku djeteta koja je u vrijeme rođenja djeteta nezaposlena, bez obzira na njeno imovinsko stanje ili njene porodice.
Predstavljajući Prijedlog zakona o doprinosima poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske na današnjoj posebnoj sjednici, Tegeltija je istakao da takva promjena u materijalnom zakonu uslovljava povećanje sredstava koja na raspolaganju ima Javni fond za dječiju zaštitu na godišnjem nivou.
On je naveo da Fond za dječiju zaštitu finansira prava iz Zakona o dječijoj zaštiti najvećim dijelom iz doprinosa za dječiju zaštitu, koji je propisan odredbama Zakona o doprinosima.
“Da bi se omogućilo finansiranje proširenog prava na materinski dodatak, predložena je izmjena visine obaveznog doprinosa za dječiju zaštitu, odnosno njegovo povećanje nominalno za 0,2 odsto, uz istovremeno smanjenje za taj iznos doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti, što je i osnovni razlog predlaganja ovog zakona”, pojasnio je Tegeltija.
Podsjetivši da predloženi zakon o doprinosu, iako tehnički i normativno modifikovan, sadrži u najvećem dijelu iste odredbe kao i važeći zakon, Tegeltija je rekao da je jedna od razlika u ovom zakonu u odnosu na važeći ta da je izjednačena obaveza doprinosa za naknade po osnovu ugovora o djelu i ugovora o autorskom djelu zbog prisutnih zloupotreba.
“Prema postojećem zakonu za autorsko djelo, plaća se doprinos za PIO i zdravstvo, a u slučaju da nije obavezno osiguran po drugom osnovu, a za ugovor o djelu samo doprinos za PIO od 18,5 odsto. Prema predloženom zakonu, za obje kategorije plaća se samo doprinos za PIO. Razlog ovakvog rješenja je u činjenici da je suštinski riječ o vrlo sličnim pravnim poslovima, pa je neophodno da imaju isti tretman po pitanju doprinosa”, istakao je Tegeltija.
On je dodao da je uvedena i obaveza doprinosa za lica koja obavljaju ugostiteljsku djelatnost isključivo kao fizička lica /izdavanje soba – stan na dan/, te da je osnovica za ova lica 30 odsto prosječne bruto plate u Republici, a plaća se samo doprinos za zdravstveno osiguranje.
Prema važećem zakonu, ova lica bi plaćala doprinos za PIO na ukupan prihod, što, kako je naveo, nije opravdano prema prirodi obavljanja te djelatnosti.
“Riječ je o novoj kategoriji obveznika, uvedenih Zakonom o ugostiteljstvu – fizičkim licima koja se mogu baviti izdavanjem smještajnih kapaciteta u manjem obimu na osnovu ugovora sa turističkom organizacijom”, rekao je ministar finansija.
On kaže da je u predloženom zakonu detaljnije objašnjena definicija samostalnih djelatnosti, a zbog sprečavanja daljih zloupotreba, umanjena je i osnovica za obveznike iz oblasti tekstila, kože i obuće, koja se prema predloženom zakonu može plaćati samo za radnike koji primaju platu manju od prosječne plate u Republici.
Tegeltija je dodao da je, na prijedlog predstavnika poslodavaca, utvrđena izmjena u odnosu na učenike i studente na praksi kod poslodavca gdje se do sada za njih plaćao doprinos za PIO u posebnim slučajevima po stopi od 4,5 odsto i doprinos za zdravstvo od 12 odsto, a sada je predloženo plaćanje samo doprinosa za PIO u posebnim slučajevima jer su ova lica već zdravstvo osigurana.
Poslanik SNSD-a Bojan Vidić rekao je da su klubovi poslanika SNSD, DNS, SP, SDS-K i samostalni poslanik Ilija Stevančević podnijeli više amandmana, među kojima je i amandman kojim se dopunjava jedan član ovog zakona na način da se utvrđuje posebna osnovica doprinosa za lica koja u 2018. godini koriste porodiljsko odsustvo i to u iznosu od 80 odsto osnovice /bruto plate/ tih lica prije okončanja korištenja porodiljskog odustva.
“Ovakvo rješenje predstavlja svojevrsnu olakšicu za isplatioce plata, odnosno, smanjenje bruto plate koju isplaćuje poslodavac za zaposlene koji koriste porodiljsko odsustvo”, rekao je Vidić.
Srna