BANJALUKA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić istakao je da su prioritetne mjere za obezbjeđenje značajnijeg privrednog rasta u Srpskoj rasterećenje privrede smanjenjem poreskih i neporeskih davanja.
Obraćajući se u parlamentu Republike Srpske u svojstvu gosta tokom rasprave o Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period od 2018. do 2020. godine, Đurić je rekao da ove prioritetne mjere podrazumijevaju smanjenje poreza i doprinosa na nivo 51 odsto, povećanje neoporezivog dijela dohotka na nivo najniže plate, refundiranje porodiljskog bolovanja u bruto iznosu, te smanjenje parafiskalnih opterećenja.
Đurić je naveo da mjere za smanjenje javne potrošnje podrazumijevaju da se reformom javne uprave obezbijedi efikasnost, efektivnost, ekonomičnost i racionalizacija troškova i broja zaposlenih u javnoj upravi, te plate da se vežu za plate u privredi.
Prema njegovim riječima, restriktivnim politikama javne potrošnje potrebno je smanjiti sve budžetske troškove u odnosu na rashode, osim subvencija podsticajima kapitalnih investicija i transfera.
“Zaduživanje odobravati samo za projekte koji su samootplativi i čija se realizacija oslanja na domaće kapacitete, a restrukturisanjem javnih preduzeća obezbijediti efikasno upravljanje i funkciji potreba privrede u cjelini”, istakao je Đurić.
Đurić je rekao da na osnovu makroekonomskih pokazatelja privreda Republike Srpske bilježi rast industrijske proizvodnje za 1,5 odsto u odnosu na isti period 2016. godine, prerađivačke industrije 5,8 odsto, broja zaposlenih u industriji za 4,2 odsto, dok je pokrivenost uvoza izvozom rasla sa 65,6 odsto na 71,6 odsto.
“Zabrinjava značajno povećanje zaduženosti i pad aktivnosti privrede, a što će sigurno imati negativan odraz na i onako nizak nivo konkuretnosti i na rezultate privređivanja u vremenu koje dolazi”, zaključio je Đurić.
Potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je u parlamentu Republike Srpske da se Unija zalaže za smanjenje oporezivanja rada.
“Unija je spremna da dio novca koji Vlada Republike Srpske treba da nam smanji kao opterećenje prebacimo iznos u plate radnika, a imajući u vidu tešku demografsku situaciju i iseljavanje radne snage sa ovih prostora”, dodao je Trivić.
Trivić je rekao da je Unija zadovoljna predloženim rješenjem za refundaciju porodiljskih bolovanja. Srna