NJUJORK, Na svjetskim tržištima cijene nafte su prošle nedjelje pale, drugu nedelju uzastopno, jer bi povećana proizvodnja u SAD-u mogla narušiti nastojanja OPEC-a i drugih najvećih svetskih proizvođača usmerena na uravnoteženje ponude i potražnje.
Na londonskom tržištu cijena barela je prošle nedjelje skliznula 0,5 posto, na 63,40 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,7 posto, na 57,35 dolara.
Podršku cijenama i dalje pruža nedavna odluka članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nekih proizvođača izvan tog kartela o produženju dogovora o smanjenoj proizvodnji nafte za 1,8 miliona barela dnevno do kraja 2018. godine.
Taj je dogovor postignut krajem prošle godine kako bi se smanjila neravnoteža između velike ponude i manje potražnje, a vrijedeo je do kraja marta iduće godine, da bi nedavno taj dogovor bio produžen do kraja 2018.
Pozitivno je na tržišta uticao i podatak o rastu kineskog uvoza sirove nafte na 9,01 miliona barela dnevno, što je dosad zabeleženo samo jednom u istoriji.
Zahvaljujući tome, procjenjuje se da će se ove godine Kina naći ispred SAD-a kao najveći uvoznik nafte u svijetu.
Američka investiciona banka Jefferies procjenjuje da će globalna potražnja za naftom u 2018. porasti za 1,5 miliona barela dnevno, najviše zahvaljujući 10-postotnom rastu potražnje u Kini.
Dodatnu potporu cijenama pružila je najava štrajka u Nigeriji, najvećoj izvoznici nafte u Africi.
“Uopšteno govoreći, tržište zapravo izgleda više zdravo nego bolesno”, zaključuje Tamas Varga, analitičar u kompaniji PVM Oil Associates.
Međutim, povećanje proizvodnje u SAD-u narušava nastojanja OPEC-a i drugih proizvođača u smjeru uravnoteženja ponude i potražnje.
Proizvodnja nafte u SAD-u porasla je prethodne nedjelje za 25.000 barela dnevno, na ukupno 9,7 miliona barela, što je njen najviši nivo od 1970.-ih godina i blizu nivoa proizvodnje Rusije i Saudijske Arabije.
A podaci Baker Hughesa o naftnim postrojenjima u SAD-u najavljuju dalji rast proizvodnje. Prošle nedjelje je, naime, broj tih postrojenja porastao treću nedjelju uzastopno, i to za dva, na njih 751, najviši nivo od septembra.
Kako je lani u tom razdoblju bila aktivno samo oko 460 postrojenja, to pokazuje da proizvođačima u SAD-u odgovaraju ovi nivoi cijjena nafte i da nameravaju povećati proizvodnju. A to potkopava nastojanja OPEC-a i drugih proizvođača u cilju uravnoteženja ponude i potražnje, a time i povećanja cena. Hina
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uh, pa da su gospodari naših sudbina imali ove informacije, tražili bi povećanje akciza najmanje za 0,5 KM!