ZVEČANI, Rudarsko-metalurški kombinat “Trepča” proslavio je juče 90 godina rada, a generalni direktor Jovan Dimkić poručio je da je cilj menadžmenta i zaposlenih očuvanje ljudskih i tehnoloških resursa, u čemu je u posljednjoj deceniji presudnu ulogu imala Vlada Srbije.
Dimkić je naglasio da je Kosovo izuzetno bogato rudama, pa je zbog toga “Trepča” mnogima “zapala za oko”.
On je rekao da “Trepča” od 1999. godine nikada nije bila u delikatnijem položaju, ali, bez obzira na sve okolnosti, u kombinatu, na sjeveru Kosmeta, u rudnicima i u Zvečanu radi oko 3.000 ljudi, od kojih je 1.250 u direktnoj i kontinuiranoj proizvodnji.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u pismu je naglasio da “Trepča” nije više samo privredni subjekat, već dio porodičnog i nacionalnog nasljeđa, dio tradicije, te istakao da je tradicija rudarstva na Kosovu i Metohiji neizbrisiva, kao i postojanje srpskog naroda na ovim prostorima.
“`Trepča` je bila svedok velikih istorijskih previranja, smenjivanja društvenih uređenja i političkih sistema, ali je nadživela sva iskušenja i izazove. Srbija će nastaviti beskompromisno da se bori za vaše pravo da upravljate onim što su stvarali vaši preci, što pripada vama. Dok god je Srbije niko neće moći da vam otme i otrgne `Trepču`”, poručio je Vučić u pismu, koje je u prepunoj sali Doma kulture u Zvečanu pročitao direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
Vučić je naveo da je “Trepča” bila vjesnik novog vremena, vremena urbanizacije i ekonomskog napretka, ali i svjedočanstvo iskrene želje tadašnje države da ovaj dio teritorije industrijalizacijom izvuče iz mraka otomanskog feudalnog nasljeđa.
“Kada su neki pokušali da posegnu za onim što nije njihovo zaboravili su da je `Trepča` postala i neka vrsta nematerijalne baštine, vrednost koja nije opipljiva i ne može da se ukrade. To je zato jer `Trepču` svaki radnik nosi u sebi, svaki radnik koji je u njenim oknima i pogonima gradio budućnost svojih porodica i srpskog naroda na Kosovu i Metohiji”, istakao je Vučić.
On je poručio zaposlenima da će doživjeti da rudarsku tradiciju u Kombinatu nastave i neke nove generacije srpskih rudara.
“`Trepča` je mnogo više od rudarskog kompleksa, ona je ideja bolje budućnosti i progresa, i to će biti i sinovima rudara, kao što je bila i njima, njihovim očevima i dedovima”, naglasio je Vučić.
Đurić je u obraćanju rekao da je kombinat “Trepča”, koji je jedan od najvećih nalazišta rude olova i cinka u Evropi, nacionalno, vrijednosno i identitetsko pitanje.
On je rekao i da zaposleni u “Trepči” imaju u Vladi Srbije trajnog i odanog saveznika u nastojanjima da taj kombinat bude sačuvan, a u srpskim predstavnicima čvrstog branioca svojih interesa na Kosovu i Metohiji.
“`Trepča` je bila jača od ratnih vihora i političkih nestabilnosti i ekonomskih kriza. Branili smo je onako kako Srbin brani svoju kuću, bez odstupanja i ne razmišljajući o predaji. Naša glavna snaga bili su jedinstvo i sloga i uspeli smo da zaustavimo pokušaje da nam bude oteto ono što je bez ikakve dileme naše. Zato smo nastupali složno kao vojska, boreći se za ono bez čega nam nema opstanka, a to je `Trepča`”, rekao je Đurić.
On je poručio da će “Trepča” nadživjeti i političko-pravni provizorijum u kojem je prinuđena da opstane posljednjih godina, a za deset godina će ući u drugi vijek postojanja.
Specijalne plakete Kombinata “Trepča” dodijeljene su predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, NJegovoj svetosti patrijarhu srpskom Irineju, direktoru Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marku Đuriću i porodici srpskog tenisera Novaka Đokovića, koji se obratio prisutnima posredstvom video-bima.
U ime predsjednika Srbije plaketu je primio direktor Kancelarije za Kosmet, u ime patrijarha vladika raško-prizrenski Teodosije, a u ime porodice Novaka Đokovića, koji je počasni građanin Zvečana, plaketu je primio njegov otac Srđan Đoković. Srna