– Projekat je prvobitno uradio banjalučki Institut za građevinarstvo, a revidirala i duplo povećala cijenu firma za planiranje, projektovanje i konsalting „Urbis Centar“
– Revidirani projekat podrazumijeva vraćanje u prvobitno stanje dijela puta u Glamočanima
– Za milionski posao zainteresovane tri firme
BANJALUKA – Revizija projekta uklanjanja naplatnih kućica u Glamočanima povećala je vrijednost radova sa 750.000 KM na 1,56 miliona KM zbog vraćanja ovog dijela brzog puta u ranije stanje, rekonstrukcije uključnih i isključnih traka te postavljanja nove saobraćajne signalizacije, objašnjavaju u „Putevima RS“ ovaj milionski trošak.
Naplatne kućice će, nakon što budu uklonjene, biti iskorištene i postavljenje na jednom od auto-puteva.
Projekat uklanjanja kućica je prvobitno uradio banjalučki Institut za građevinarstvo, a revidirala firma za planiranje, projektovanje i konsalting „Urbis Centar“.
U „Putevima RS“ navode da projekat podrazumijeva i podešavanje nagiba u zoni kućica, a što obuhvata rekonstrukciju 625 metara puta, ali i sređivanje pristupa.
„Biće usklađen poprečni nagib puta, koji prije i poslije ovog lokaliteta ima vrijednost 3,7 odsto, a trenutno je u zoni kućica nagib dva odsto. Da bi se postigao projektovani nagib potrebno je na jednoj strani izdići, a na drugoj sniziti kote kolovoza. Radovi se izvode na četiri kolovozne trake“, navode inženjeri.
Uklanjanje kućica omogućiće vozačima i brže kretanje, sa sadašnjih 40 na 100 kilometara na čas.
„Neophodno je prilagoditi uslove priključivanja na magistralni put kako bi saobraćaj bio bezbjedan. Ovo podrazumjeva objedinjavanje svih priključaka na ovom lokalitetu sa servisnom saobraćajnicom i formiranje zajedničke uključne trake u pravcu Laktaša. Ovim uključenjem opslužuju se ‘Robot’, ‘Unitehna’, ‘Brčko gas’. U pravcu Banjaluke predviđa se izgradnja jedne isključne trake kojom se opslužuju ‘Kesten’, ‘Peštan'“, dodaju u „Putevima“.
Saobraćajna signalizacija, prema revidiranom i duplo skupljem projektu, podrazumijeva postavljanje odbojnih ograda, odnosno delta blokova.
Nadzor posebno plaćamo
Uz ovaj milionski težak tender, „Putevi RS“ su 29. novembra raspisali još jedan i to za nadzor nad ovim radovima, za šta će biti izdvojeno dodatnih 30.000 KM. Kao razlog raspisivanja nove javne nabavke navedena je potreba da se „obezbijedi nepristrasnost“.
Upravo ta nepristrasnost u javnoj nabavci izražena je kroz 25.641 KM bez uračunatog poreza na dodatu vrijednost.
„Imate građevinske radove koje izvode građevinske firme i imate stručne nadzore koji kontrolišu da li je sve u skladu sa projektom“, pravdao je prije nekoliko dana direktor „Puteva RS“ Nenad Nešić, a na ponovljeno pitanje zašto sve ovo nije moglo da bude ukalkulisano u već ranije određen milionski trošak, ponovio je da je „nepristrasnost bitna“.
Tender zatvoren, Nešić obara cijenu?
U „Putevima RS“ još nisu odabrali najpovoljnijeg ponuđača, ali je poznato da su pristigle tri ponude firmi zainteresovanih za ovaj milionski posao.
Ipak, ako je za utjehu, Nešić je za CAPITAL prošle sedmice kazao da bi uklanjanje kućica moglo da bude jeftinije za oko 200.000 KM, pa bi poreske obveznike sramna montaža i neophodna demontaža, umjesto ranijih 3,6 miliona KM, mogla da košta oko 3,4 miliona KM.
Svejedno, računica pokazuje da je u vodu bačeno oko pola miliona KM više nego što je, na primjer, potrebno obezbijediti za izgradnju tri miliona maraka vrijednog novog mosta u Banjaluci, umjesto dotrajalog Zelenog mosta.
Postavljanje naplatnih kućica u Glamočanima je promašena i sramotna investicija „Puteva RS“ koja je realizovana prije imenovanja Nešića za direktora. Građani RS su 2013. godine za ovaj posao dali su 2,1 milion KM. Milionski iznosi su posebno bolni ako se uzme u obzir da one nikada nisu bile u funkciji, ali su često bile uzrok saobraćajnih nesreća.
Nisu proradile iz prostog razloga – nadležni su uvidjeli da su postavljene na magistralnom putu Banjaluka – Klašnice, a ne na autoputu.
Saglasnost posvađala resorno ministarstvo i „Puteve“
Ministarstvo saobraćaja i veza RS, kako je ranije rečeno, nikada nije dalo saglasnost za postavljanje kućica u Glamočanima, jer putarinu nije moguće naplaćivati na magistralnom putu. Međutim, u “Putevima” su negirali te tvrdnje, ističući da su postupali na osnovu naloga Ministarstva saobraćaja i veza i Vlade RS.
Ovaj slučaj bio je i pod istragom MUP-a koje je nadležnom tužilaštvu podnijelo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu nekadašnjih čelnika “Puteva RS” Nedeljka Kneževića, Mladena Lazendića, Slobodana Udovčića i Miroslava Jankovića. Oni su završili na saslušanju u Okružnom tužilaštvu u Banjaluci, nakon čega je istraga obustavljena, uz zvanično obrazloženja da „nije bilo krivičnog djela“.
CAPITAL: Žana Gauk
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo Živodare Bosančiću! Bravo Nenade Nešiću! Bravo Borise Pavkoviću! Uzdanice naše.