BEOGRAD, Cefta sporazum treba unaprijediti u pravcu formiranja zajedničkog ekonomskog prostora, izjavio je danas ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.
LJajić je na skupu “Cefta nedjelja 2017” rekao da postoje blokirajući mehanizmi u okviru CEFTA i da mora brzo da se reformiše jer će se “preći u fazu regresije”.
On je dodao da kamioni u regionu i dalje na graničnim prelazima čekaju sedam do 48 časova, dok je prosječno zadržavanje kamiona u Gruziji svega sedam minuta.
“Gubimo 26 miliona časova godišnje zbog čekanja kamiona sa robom na granici, prema podacima MMF-a. Oko 800 miliona evra se plaća za različite vrste usluga na tim graničnim prelazima, opravdano ili neopravdano, što je jedan odsto BDP-a zemalja regiona”, naglasio je LJajić.
On je podsjetio na to da trenutno u Cefta svako može da blokira drugog i uvodi protekcionističke mjere, da ne postoji saglasnost o potpisivanju Protokola šest, iako je on u potpunosti usaglašen, kao i da se kasni sa ratifikacijom Protokola pet.
“Nemamo saglasnost o daljem funkcionisanju sekretarijata Cefta. Nema saglasnosti o finansiranju, mandatima i nadležnosti. Status kvo je za nas neprihvatljiv”, poručio je Ljajić.
On je napomenuo da su potrebne hrabre političke odluke da bi se dobio slobodan protok robe i ljudi.
Ljajić je naveo da je Vlada Srbije spremna za formiranje zajedničkog ekonomskog prostora u regionu, kao i primjenu Akcionog plana, koji su dogovoreni u Trstu.
Skup u okviru “Cefta nedjelje 2017” organizuju Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, Sekretarijat CEFTA i Privredna komora Srbije.
Srbija je 19. decembra 2006. godine sa još osam zemalja /Albanija, BiH, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Rumunija, Srbija i UNMIK/Kosovo kao carinska teritorija u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 1244/ postala članica Cefta, jedinstvenog multilateralnog Sporazuma o slobodnoj trgovini u Jugoistočnoj Evropi. Srna