LONDON – Na svjetskim berzama prošle sedmice cijene akcija su pale, drugu sedmicu zaredom, što je posljedica zabrinutosti ulagača u vezi sudbine poreske reforme u SAD.
Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones oslabio 0,3 odsto, na 23.358 bodova, dok je S&P 500 “kliznuo” 0,15 posto, na 2.578 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,5 odsto, na 6.782 boda.
Pad Dow Jones i S&P 500 indeksa drugu sedmicu zaredom posljedica je zabrinutosti ulagača u vezi poreske reforme.
Polovinom sedmice tržište je znatno poraslo jer je Predstavnički dom Kongresa prihvatio prijedlog paketa poreskih zakona koji su sastavili republikanci u tom domu.
Ali, sada je potez na Senatu, u kojem republikanci imaju manju većinu i koji bi trebao glasati o sopstvenom prijedlogu poreskih promjena, a koji se u nekim ključnim tačkama razlikuje od prijedloga Predstavničkog doma.
Pritom, republikanci u Senatu ne bi smjeli izgubiti više od dva glasa, a već je do sada dvoje poslanika te stranke poručilo da ne podržava taj prijedlog.
Prema anketi Reutersa u kojoj je učestvolo 60 ekonomista, njih dvije trećine kazalo je da ne vjeruje da će vlada predsjednika Donalda Trumpa uspjeti u ovoj godini donijeti tu reformu.
A tržište kapitala snažno je raslo od pobjede Donalda Trumpa na lanjskim predsjedničkim izborima, među ostalim, i zbog njegovog obećanja da će drastično smanjiti poreze, što bi podstaklo potrošnju, a time i rast privrede.
Stoga se ulagači sada plaše korekcije cijena dionica ako ta reforma podbaci u odnosu na očekivanja.
“Mislim da postoji strah da prijedlog poreskih promjena neće uspjeti dobiti podršku. Sedmica je počela s velikim optimizmom u vezi poreske reforme, a završava sa zabrinutošću”, kaže Jake Dollarhide, direktor u tvrtki Longbow Asset Management.
Od početka godine S&P 500 indeks porastao je više od 15 odsto, što se, osim nadi u poresku reformu, zahvaljuje stabilnom rastu privrede i zaradi kompanija.
Sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata je pri kraju, a kompanije iz sastava S&P 500 indeksa ostvarile su prosječni rast dobiti u trećem tromjesečju za 8,2 odsto u odnosu na isti lanjski period.
To je sporiji rast zarada nego u prethodna dva kvartala, kada su porasle po dvocifrenima stopama, ali veći nego što su analitičari očekivali.
I na evropskim berzama cijene dionica prošle sedmice su pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,7 odsto, na 7.380 bodova, dok je frankfurtski DAX “kliznuo” jedan odsto, na 12.993 boda, a pariški CAC 1,1 posto, na 5.319 bodova.
Na tokijskoj berzi, pak, Nikkei indeks prošle sedmice pao je 1,3 odsto, na 22.396 bodova.
SEEbiz