BEOGRAD, Trend aprecijacije dinara je signal poverenja i snage makroekonomskih pokazatelja Srbije, a MMF očekuje da se taj trend održi i u narednim mjesecima.
Izvjesni spoljni šokovi bi, međutim, mogli uticati na fluktuaciju lokalne valute, ali to, prema riječima Sose, ne bi trebalo da izaziva zabrinutost.
Upitan za mogućnost ulaska Srbije u novi aranžman sa MMF-om, po isteku aktuelnog u februaru naredne godine, Sosa je naveo da je tzv. instrument koordinacije politika (PCI) samo jedan od instrumenata koji su na raspolaganju zemljama članicama MMF-a i da se razlikuje od stendbaj aranžmana po tome što se njime ne predviđa finansijska podrška.
“Kjučna razlika je u tome što je to instrument namenjen zemljama kojima nije neophodna finansijska podrška. To je samo jedan od mnoštva raspoloživih instrumenata u slučaju da srpske vlasti odluče da uđu u novi aranžman posle isteka aktuelnog“, objasnio je on.
Srpska ekonomija je, prema njegovim riječima, zabilježila drastičan napredak od usvajanja ekonomskog programa podržanog stendbaj aranžmanom iz predostrožnosti sa MMF-om.
“Rezultati programa su impresivni, imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju u kojoj je Srbija bila početkom 2015. godine“, rekao je Sosa.
Međutim, naglasio je da je neophodan nastavak reformskih napora kako bi se otklonile preostale ranjivosti i strukturne slabosti, Sosa je ocijenio da će puna implementacija strukturne reformske agende pomoći očuvanju stečenih makroekonomskih dostignuća i stvaranju uslova za veću produktivnost i srednjoročni rast. Tanjug