– Izmjene projekta uslijedile nakon usmenih naloga i dogovora Italijana i gradonačelnika Dragoljuba Davidovića
– Aneks ugovora nikada nije potpisan niti je UO “Aquane” razmatrao povećanje ugovorene vrijednosti od pet miliona evra
– “Aquana” primila radove pa tek onda razmišljala o probijenim rokovima
BANJALUKA – Banjalučka “Aquana” mora italijanskoj firmi „Atzwanger“ da isplati 100.000 KM plus zatezne kamate, ali ipak su imali sreće jer je sud veći dio potraživanja Italijana u iznosu od 1,4 miliona KM odbio kao neosnovan. Takođe, odbijena je i protivtužba “Aquane” koja je zbog probijanja rokova od Italijana zahtijevala isplatu oko 145.000 KM, saznaje portal CAPITAL.
U presudi banjalučkog Okružnog privrednog suda koja je u posjedu CAPITAL-a, navodi se da je projekat gradnje, vrijedan pet miliona evra, mijenjan odmah na početku radova, bez potpisanog aneksa. Izmjene su uslijedile nakon zaključenja ugovora i posljedica su, kako je navedeno, usmenih naloga i usmenih dogovora.
“Dati nalozi nisu dolazili neposredno od tadašnjeg direktora tužene, već od tadašnjeg gradnačelnika Dragoljuba Davidovića. Predmetne izmjene predstavljaju dodatne radove po brojnim stavkama, izmjena na fasadi, bazenu, tribinama, sportskim terenima. U toku sastanaka sačinjeni su i audio zapisi”, naveli su predstavnici italijanske firme.
Međutim, iz izvještaja nadzornog tima “Reconsult” iz Laktaša navodi se da su Italijani, bez obzira na njihova upozorenja, kršili ugovorena i dogovorena pravila ne poštujući autoritet nadzora, a samim tim ni investitora.
Preciznije, Italijani nisu mogli da pristanu na izmjene projekta na osnovu naloga gradonačelnika, jer on i nije bio ugovorna strana. Prema Zakonu o obligacionim odnosima, italijanska firma morala je da ima pismena odobrenja investitora za izmjene, ali Upravni odbor “Aquane” nikada nije razmatrao povećanje troškova. Takođe, „Atzwanger“ i “Aquana” su bile u poslovnom odnosu na osnovu ugovora sa klauzulom “ključ u ruke”.
“Nesporno je da su parnične strane bile u poslovnom odnosu na osnovu ugovora o građenju koji je zaključen 20. decembra 2005. godine. Ako naknadne radove nije odobrio naručila u pismenom obliku, izvođač ne može zahtijevati isplatu cijene radova izvršenu bez potrebne saglasnosti”, navodi se u presudi.
Istovremeno, “Aquana” nije ispoštovala ugovor koji se odnosio na poluotvorenu garažu kojim je predviđeno da priznaje troškove izvođenja svih poslova do puštanja u rad u neto iznosu 581.455. Prevod fakture je ovom javnom preduzeću proslijeđen 22. septembra 2008. godine i, iako je uplata trebalo da bude u roku od 108 dana, novac je na računu Italijana bio tek u junu 2009. godine.
“Aquana” propustila da naplati probijanje rokova
Sud je odbio kontratužbu “Aquane” koja je zbog probijenih rokova gradnje tražila 145.000 KM sa zakonskom zateznom kamatom jer “Aquana” nije na vrijeme zadržala pravo na ugovorenu kaznu.
“Povjerilac ne može zahtijevati ugovorenu kaznu zbog zadocnjenja, ako je primio ispunjenje obaveze, a nije bez odlaganja saopštio dužniku da zadržava svoje pravo na ugovorenu kaznu. Kako je primopredaja radova bila 5. juna 2007. godine, te kako je nespomo da u smislu pomenute odredbe tuženi nije saopštio tužiocu da zadržava pravo na isplatu ugovorene kazne izgubio je to svoje pravo, jer je saopštenje bez odlaganja pretpostavka ostvarenja prava na isplatu ugovorene kazne”, navodi se u presudi.
Italijanima zasmetale podzemne vode
Italijanska firma „Atzwanger“ tužila je “Aquanu” u maju 2010. godine tražeći odštetu od 2,2 miliona maraka plus zatezne kamate zbog nepredviđenih dodatnih radova u vrijeme gradnje vodenog parka, a koji im nisu plaćeni. „Aquana“ je ovu tužbu u potpunosti osporila te podnijela kontratužbu protiv italijanskog partnera.
„Aquanu“ su polovinom jula 2005. godine osnovali grad Banjaluka i „Atzwanger“ koji je i gradio vodeni park. Grad je 2008. kupio udio italijanske firme i postao stoodstotni vlasnik, a u „Atzwanger“ je 2010. godine podnio tužbu tražeći 2,2 miliona KM za dodatne radove.
Italijani su u tužbi naveli da su ugovorom o građenju bili obavezani da izgrade vodeni park po sistemu „ključ u ruke” i da je „Aquana“ za te radove trebalo da im platiti pet miliona evra, što je i ispunila.
Međutim, isticali su da je u toku radova projekat promijenjen zbog „otkrivanja podzemnih voda kao i zbog izričitog zahtjeva „Akvane“ i Nadzornog odbora koji su u toku izvođenja radova mijenjali strukturu pojedinih radova, kao i zbog tehničkih nedostataka u izvođačkom projektu koji su zahtijevali izmjenu pojedinih radova“.
„Tuženi je platio ugovorenu cijenu od pet miliona evra, ali se oglušio o zahtjev„Atzwangera“ da plati dodatne radove koji nisu bili predviđeni ugovorom o građenju. Ukupna vrijednost radova koji nisu plaćeni iznosi 2,2 miliona maraka“, navodi se u tužbi.
„Aquana“ je tužbu u potpunosti osporila navodeći da je neprecizna te da italijanska firma nije dostavila nijedan dokaz da su navedeni radovi zaista urađeni i da je za te radove imala pismenu saglasnost ili nalog tuženog odnosno nadzornog organa. Takođe, preduzeće je navelo da je postojao nalaz geomehaničkog ispitivanja te da su netačni navodi da je pojava podzemnih voda u toku izvođenja radova vanredni događaj.
U kontratužbi „Aquane“ navedeno je da „Atzwanger“ radove nije završio u skladu sa rokom predviđenim u ugovoru.
Dugogodišnji minusi “lede” vodeni park
Banjalučka “Aquana” godinama unazad posluje s gubicima. Iako je 2014. prihodovala 2,3 miliona KM, godinu je završila sa gubitkom od oko 867.000 KM. Naredne godine minus je uspjela da smanji na 766.000, a prošle na oko 680.000 KM.
Preduzeće je 2014. godine pretrpjelo velike štete u poplavama, i to Gradski olimpijski bazen, što jep rocijenjeno na 390.000 KM. Grad je naredne godine za isti bazen izdvojio grant od 880.000 KM.
U izvještaju o poslovanju „Akvane“ za 2015. godinu navedeno je da je godinu ranije remontovana bazenska tehnika te da su otklanjane posljedice poplava pa ovaj grant nije bio ni blizu dovoljan da bi Gradski olimpijski bazen ostvario pozitivan rezultat.
Naveli su i da olimpijski bazen Otoka u Sarajevu, koji ima sličan kapacitetet kao banjalučki, ostvaruje redovan grant od Grada u iznosu od 1,4 miliona KM.
CAPITAL: Žana Gauk