BERLIN, Savetodavno tijelo njemačke vlade preporučilo je Berlinu da olabavi Zakon o zapošljavanju zemlje, u skladu sa izazovima digitalne ere, i da rade duže.
Grupa akademskih savjetnika o ekonomskim pitanjima njemačke vlade podnijela je plan za promjenu zakona koja bi omogućila poslodavcima da zatraže od svojih radnika da rade po drugačijem obrascu od onoga u tradiciji osmosatnog radnog dana.
Grupa navodi kao razlog prednosti koje donosi tehnološki razvoj i čini da je tradicionalno radno vrijeme postalo demode.
“Fleksibilniji radni dan je veoma važan za konkurentnost njemačkih kompanija”, izjavio je predsjedavajući njemačkog Savjeta ekonomskih eksperata Kristof Šmit njemačkom listu Velt am zontag.
“Kompanije koje žele da prežive u našem novom digitalizovanom svijetu moraju biti agilne i brzo okupiti svoje timove. Ideja o započinjanju radnog dana u kancelariji ujutro i njenom završetku odlaskom u večernjim časovima je zastarila”, nastavio je on.
“Zakon o zaštiti radnika u Njemačkoj dokazao je svoju vrijednost, ali djelimično više nije pogodan za naše digitalizovano radno okruženje”, rekao je Šmit.
“Na primer, preduzećima je potrebna neka sigurnost da ne postupaju suprotno zakonu ako zaposleni obavlja konferencijski poziv u večernjim satima, a zatim čita e-poštu za doručak. To ne samo da će pomoći kompanijama, već i zaposlenima koji mogu raditi fleksibilnije s digitalnim tehnologijama”, objasnio je on.
Trenutno, Zakon o zapošljavanju u Njemačkoj navodi da zaposleni moraju raditi ne više od osam sati dnevno, ne više od 48 sati nedeljno, i sa 11-satnom pauzom između smjena.
Savetodavno tijelo njemačke vlade želi da ukine propise u vezi sa osmosatnim danom i smanji 11-satni odmor na devet sati, što znači da bi jedina odredba koja bi ostala bila ona koja ograničava radnu nedelju na 48 sati. B92