NOVI GRAD, Predstavnici njemačke firme “Kine” juče su u Novom Gradu predstavili program proizvodnje krastavaca kornišona i u plastenicima koju planiraju da organizuju iduće godine.
Proizvodnja u plastenicima biće organizovana ukoliko se prijavi dovoljan broj kooperanata, odnosno ako bude prijavljeno minimalno 10 hektara.
Član stručnog tima Irena Savanović navela je da će proizvođači koji budu imali proizvodnju u plastenicima za kilogram prve klase krastavaca isporučenih do 20. juna imati 1,30 KM i 0,15 KM bonusa ukoliko je riječ o površini od hiljadu metara kvadratnih.
Za manje površine cijena će biti 1,20 KM uz 0,15 KM bonusa.
Stručni saradnik za uzgoj i nabavku sirovina Klemens Švarc rekao je da proizvodnja kornišona u plastenicima pretpostavlja raniju sadnju i raniji početak berbe, a samim tim očekuju se i veći prinosi i više prve klase krastavaca.
On je naglasio da su ove godine godine kooperanti njemačke firme bili uspješni u proizvodnji krastavaca na otvorenom – prosječan prinos bio je 70 tona po hektaru, a više od 50 odsto roda bilo je prve klase.
“Cilj nam je da iduće godine udvostručimo proizvodnju, ostaje i dalje proizvodnja krastavaca na otvorenom”, istakao je Švarc.
Upravnik firme “Kine” u BiH Boško Čoprka rekao je da su kooperanti ove godine na 170 dunuma na otvorenom proizveli više od 1.200 tona krastavaca.
“Iduće godine zadržaćemio iste otkupne cijene i uslove za naše kooperante kada je riječ o proizvodnji na otvorenom, a to je 1,20 KM po kilogramu za krastavce prve klase”, naveo je Čoprka.
Šef opštinskog Odsjeka za poljoprivredu Olivera Popović rekla je da opština podstiče ovaj vid proizvodnje sa 20 odsto za isporučenu količinu krastavaca.
Ona je navela da je prošle godine kooperantima isplaćeno oko 44.000 KM, a ove godine predviđeno je 50.000 KM.
Kooperanti njemačke firme mogu organizovati i ugovorenu proizvodnju hrena na površini minimalno pet dunuma.
Predstavnici firme “Kine” iduće sedmice organizovaće sastanak sa kooperantima koji su već uključeni u proizvodnju na otvorenom.
Firma “Kine” treću godinu organizuje proizvodnju kornišona u 12 opština u sjeverozapadnom dijelu BiH, a proizvođačima obezbjeđuje kompletan repromaterijal koji oni otplaćuju isporučenim krastavcima, kao i stručnu pomoć tokom proizvodnog procesa. Srna